| piticu123 a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a la Colegiul Economic "Viilor" la profilul Turism si alimentaţie, secţia Organizator Banqueting și vreau să devin Inspector O.P.C. Trebuie sa urmez o clasă specială sau trebuie numai să termin liceul?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Nu-ti ajunge liceul, trebuie sa faci si o facultate pentru a putea fi inspector - ASE sau Agricultura, sau chimie alimentara etc. Sunt mai multe tipuri de inspectori, deci poti avea acces cu mai multe tipuri de facultati, depinde si ce iti place sa studiezi. Problema e de fapt ca acolo nu intra chiar oricine, iti trebuie ceva mai mult decat niste studii, astea-s la indemana oricui, dar nu oricine ajunge sa lucreze acolo. Oricum, fa si o facultate, oricum o sa-ti fie de folos si nu se stie niciodata pana la urma, poate reusesti cumva sa ajungi chiar unde vrei. Succes!

| piticu123 explică (pentru mixxjim):

Deci nu trebuie sa urmez vreo clasă de specialitate?

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Faci studii superioare: Academia de Stiinte Economice sau Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara.