| emil334 a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a profil mate-imfo si vreau neapărat sa devin profesor in ciuda salariului, ce şanse are un elev sa devina profesor mai exact? ☺

2 răspunsuri:
| Dumbi a răspuns:

Crezi ca daca ai luat bac-ul esti profesor?! Ca sa devii profesor intr-un domeniu, sa zicem de biologie, trebuie sa ai studii in acel domeniu, trebuie sa faci Facultatea de Biologie si apoi sa dai un test pentru a lua un loc in acea unitate de invatamant.
Doar trebuie sa iti place sa predai si sa stii sa predai, pe mine m-ar tenta, dar nu imi prea imi plac copii care imi fac circ la ora(am patit)…

| emil334 explică (pentru Dumbi):

Ştiu ca dacă am luat bacul nu sunt neapărat profesor si sunt conştient de acei copiii cărora le place sa facă circ la ora doar ca mie tot mi se pare meseria ideală.