| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la filologie si as vrea sa dau mai departe la academia de politie.Trebuie sa am o anumita inaltime? Ce probe trebuie sa dau pentru admitere?
funda pentru cel mai elaborat raspuns happy

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Din cate stiu eu, pentru admiterea la Scoala de politie, obiectele sunt: sportul pentru probele sportive eliminatorii, apoi pentru examenul scris sunt romana si limbile moderne la alegere. La Academia de Politie, obiectele de concurs sunt intr-adevar istoria, romana si limbile moderne (engleza, franceza, germana, rusa), bineinteles la alegere si probele sportive.
Etapa I – ELIMINATORIE cuprinde:
- testarea psihologică (se efectuează la unităţile teritoriale);
- examinarea medicală;
- verificarea aptitudinilor fizice.
Probele se susţin în ordinea prezentată şi fiecare dintre ele este eliminatorie.
Etapa a II-a – SUSŢINEREA PROBELOR DE EVALUARE A CUNOŞTINŢELOR sub forma de teste grila, la obiectele:
Istorie, Limba română si Limba străină, cate 30 de intrebari la fiecare obiect. Fiecare intrebare este notata cu 0, 3 puncte, la care se adauga 1 punct din oficiu. Probele la Istorie, Limba română şi Limba străină se susţin concomitent şi se notează separat. Cat priveste inaltimea, aceasta este de minim 165 cm fete si 170cm baieti. Probele de aptitudini fizice care includ:
* sprint 100 m;
* tragerea prin forta la bara fixa;
* cros 1000 m;
* aruncarea grenadei.
http://crimetv.ro/......anul-2011/

| NOC a răspuns (pentru Corina):

Bre Corina, probele alea se dau la basarabeni, ai aruncat macar o privire pe site-ul ala ca sa vezi despre ce e vorba? Stefan cel Mare e in Moldova, la noi academia se numeste Alexandru Ioan Cuza.

Multor utilizatori de pe site-ul asta ar trebui sa li se taie internetul, ca prea debiteaza tot felul de prostii.

| Corina a răspuns (pentru NOC):

Multumesc de atentionare NOC! Adevarul e ca am citit pe mai multe site-uri si din prea multa concentrare, pentru a gasi si aceste probe sportive, nu am mai dat atentie ca e alta Academie. Mi s-a parut putin cam suspecta proba aruncarii cu grenada, dar nu am mai verificat. Totusi celelalte informatii, exclusiv probele sportive, sunt de pe site-ul Academiei de Politie Al.I.Cuza, deci sunt bune. Se mai intampla si altora, ca din prea mult" zel" sa greseasca. E omeneste, totusi! Multumesc inca o data!

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna.baietii trebuie sa aiba cel putin 1 70 iar la fete 1 65 cam asa.trebuie sa fi bun insa la sport.ei avea de dat probe fizice (viteza, rezistenta, forta), plus examinari medicale si psihologice..si vei face ca materii limba romana, limbiile straine!

| xanadu a răspuns:

Dacă vrei să vezi teste date la admitere, găsești la http://www.edu10.ro/admitere10.html

Downloadezi aplicația pentru telefon și îți poți testa cunoștințele.

| 101095 a răspuns:

Salut! In cadrul Academiei de Politie cat si in cadrul Scolilor de Agenti de politie se dau bineinteles examen de admitere. La Academie se da Istorie, Romana(Gramatica) si Lb Straina la alegere. La Campina se da numai Romana(Gramatica) si Lb Straina. Acum depinde de la an la an de inaltime, oricum daca ai peste 1, 65 e perfect. De obicei variaza la fete 1, 60 - 1, 65 iar la baieti 1, 65-1, 70 tongue. Inainte de proba scrisa ai de trecut niste probe sportive (50 m plat, aruncarea mingii medicinale si 1000m rezistenta ) iar inainte de astea vizita medicala si testul psihologic. E bine sa nu ai semne din nastere precum cicatrici mai mari etc... Multa bafta! Sper ca ti-am fost de folos!