| anonim_4396 a întrebat:

Sunt nehotarata straight face
vreau sa devin avocat sau notar...insa nu stiu ce sa aleg intre acestea 2 sad

ce credeti ca este mai bine? ce ar trebui sa aleg? argumentati big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alegerea depinde doar de ce-ti place tie. Notarul este sedentar, sta doar la birou si are o activitate repetitiva, destul de ingusta si care, uneori, poate fi plictisitoare. In schimb avocatul, daca nu se specializeaza numai pe un anumit domeniu, are o activitate mai dinamica si diversificata. Trebuie sa-ti mai spun ca se obtine mult mai greu numirea ca notar public decat obtinerea calitatii de avocat, locurile sunt mult mai putine si limitate. Succes si numai bine!

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Puneti mai intati intrebarea daca poti sa devii! si abia mai apoi vorbim!
... daca e sa o iei logic gandeste-te la meseria de avocat! e mai respectata si mai bine platita!

| lookingforlove a răspuns:

Cred ca notar.sunt si eu confuza ca tine.mergi la drept?happy eu vreau...notar e mai simplu deorece esti mai in siguranta dupa o multime de lucruri ce li se pot intampla avocatilor (mita, mai stii pe cine trebuie` sa aperi, sa gasesti tot timpu ceva argumente) notar, ai cazurile tale ce depind de anumite reguli and that`s allwinking Best of luck, totu depinde de tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andra1995:da. vreau sa merg la drept :X
Apache: da, pot sa devin avocat sau notar, pentru ca am ambitie, cap si chiar imi doresc acest lucru big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ditandrei: ce interesant ca`ti dai si uh cu parerea big grin doar ca n`ai dreptatelaughing nu sunt in generala, sunt la liceu big grin si pe mine ma preocupa viitorul, daca pe tine nu te intereseaza al tau pb ta big grin

| măcheamăăăî a răspuns:

Notar...ador hartoagele.E mai misto.

| sloimi a răspuns:

Si notar si avocat daca esti denota o coloana vertebrala care straluceste prin.lipsa. Daca as mai putea sa aleg, as vota pentru notar.Argumentez: Aceleasi castiguri (enorme la salariile romanesti),lipsa de riscuri fizice,ajutoare pentru orice efort fizic (tehnoredactare documente, primire clienti, etc.)

| ditandrei a răspuns:

Mai intai termina generala laughing)