| Alexandra_8909 a întrebat:

Vreau sa devin avocat si nu stiu la ce profil sa dau la liceuthinking Invat destul de bine si nu stiu ce sa aleg. Imi puteti da niste sfaturi, idei?big grin

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu conteaza profilul, dar cred ca e mai mai usor la un profil uman.

| xibalba a răspuns:

Filologie bilingv sau stiinte sociale. Oricum, du`te la un profil uman, ca o sa iti prinda bine la facultate, pentru ca faci mai multe ore de romana, istorie, limbi straine, etc.

| JeSa a răspuns:

"Am vorbit odata cu un avocat si mi-a spus ca pe el l-a ajutat mult ca a terminat mate-info pentru ca era invatat sa isi schematizeze cursurile, era obisnuit sa invete logic, pe cand colegii lui ce au terminat uman isi dadeau cu pumnii in cap invatand pe derost."
P. S - fiecare are experiente diferite, pe unii i-a ajutat, pe altii nu.
- ex. liceu cu profil Social, iar pe viitor te inscrii la facultatea de Drept.
Succes!

| DeeDee a răspuns:

E mai usor sa dai la un profil uman (filologie) sau liceu economic. La admiterea in facultate vei da gramatica si economie.

| bogdand a răspuns:

Profil uman. Eventual ceva pe limbi straine daca ai...

| ÅñdRa a răspuns:

Cred ca ceva pe uman.Acum nu prea conteaza profilul din liceu din cate stiu eu

| ramona_5587 a răspuns:

STiinte socialebig grin si eu vreau sa fiu avocata:Am ajuns sa iubesc scoala de cand am intrat la acest profiilbig grin dupa aceea dau la facultatea de drepthappybig grin
bafta>big grin

| dianaBanana a răspuns:

Pai eu am inteles de mate-info sau de stiinte sociale, nu de uman ptc trebuie sa inveti robot, si eu tt ladrept vraeau sa dau si cred ca ma duce bine ideea cu mate-info sau stiinte sociale insa trebuie sa stii si ceva romana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie
Eu sunt la filo si dau la drept
[sau sson the phone

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mie mi se pare ca profilul uman este potrivit

| 19961996 a răspuns:

Nu stiu...happy, dar nu conteaza, si eu vreau sa merg tot la facultatea drept, cica e mult de invatat, sper sa iti fie usor in ce clasa esti?