| PopescuVlad11 a întrebat:

Sunt pe clasa 7 si ar trebui sa ma gandesc la un liceu dar nu stiu care pentru ca as vrea sa fac ceva mai special ce profil credeti ca ar fi bun? Dar nu vreau sa fie un profil care sa invat de ma rupe ca mate-info ceva olecuta mai usor. happy

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Acum depinde si ce vrei sa faci in viata. Daca vrei sa faci doar un liceu care sa fie facut apoi sa fii casier la McDonald's, baga si tu ceva filologie. Daca vrei sa ai un job respectat si sa castigi bine, baga un mate-info. Dupa mate info daca esti bun ca programator nu iti mai trebuie facultate si castigi bine, daca mai faci si o facultate castigi si mai bine. Daca faci filologie casier, daca bagi o facultate de stiinte ale comunicarii ceva de gen, ajungi in post de conducere sau un HR pe care-l vor injura toti. Vei castiga cat de cat bine dar nu vei putea dormi noptiile de stres. Gandeste-te ce vei face pe urma. Baga un liceu bun, un profil bun. Daca faci mate-info poti face ORICE apoi.

| CuriousStuff a răspuns (pentru GdX):

Nu conteaza ce liceu faci. Oricum dupa poti sa faci orice facultate. Da, o sa-ti fie mai greu daca in liceu nu ai facut aceleasi lucruri, dar nu imposibil. Eu am terminat sportiv si fac medicina, am colegi care fac facultati de informatica.
Daca esti dispus sa inveti, inveti orice, oriunde. Doar sa-ti placa.
Fa un liceu care sa-ti placa, la fel si facultate pe urma, daca vrei. Sau poti sa iti iei carnetul, sa te faci sofer pe tir si faci aproape cat un medic, tu decizi.

| Cartofescu a răspuns:

Iti recomand sa inveti,ca nu te doare,dar depinde si ce vrei sa faci, orienteaza-te in prima faza spre un profil mai greu ca sa nu ai un soc in caz ca te transferi la altul mai usor ulterior, eu m-am transferat la mate info si o duc bine, informatica, daca esti baiet destept...o inveti in 3 saptamani ca sa iei 10 in bac, nici nu trebuie sa te chinui, trebuie doar sa vrei...inveti de pe net, in clasa, slabe sanse sa intelegi, mai ales cat timp iti este predat in pseudocod, totul prinde forma prin a 9a la finalul semestrului 1

| Enertx a răspuns:

Iti recomand filologie.

| IoanaaaaaaaaASDF a răspuns:

La orice profil trebuie sa inveti.
Bio-chimie, filologie?
Arte?
Liceu sportiv?