| claudia_7744 a întrebat:

Sunt un pic dezorientata cu facultatea.nu stiu ce sa aleg! as merge la limbi straine pentru ca la liceu cam asta fac limbi straine. dar cum stiu mai mult franceza si engleza deloc mie cam frica.as vrea sa stiu daca exista la facultatea de limbi straine sectiunea franceza-italiana? va rog eu ast cat mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Amelie_2576 a răspuns:

Da, exista sectia franceza-italiana. E posibil sa alegi orice combinatie de limbi. La sectia franceza se intra numai cu examen la franceza. La italiana, cred ca se poate intra si cu examen la alta limba de circulatie internationala (engleza, germana, franceza), dar nu stiu sigur cum e anul asta. Oricum, trebuie sa dai doua examene, la doua limbi diferite! In caz ca nu stapanesti foarte bine doua limbi straine diferite, exista si combinatia limba straina+limba romana.
E bine sa te duci la secretariat sa te interesezi. Secretariatul se afla la Facultatea de Limbi Straine, piata Universitatii; intrarea e pe partea cu fantana, pe strada Edgar Quinet.