| Aaaaa1111bbbb2222 a întrebat:

Tatăl meu nu vrea sa fac o facultate, este atât de paralel cu viata din secolul XXI incat el crede ca toți profesorii sunt cei mai oribili. Am vrut sa dau la umf cluj asistenta medicala generala și voiam foarte tare sa fac câteva ore la o profesoara care pregătește copii pentru medicina ca să îmi sporesc șansele de a întra. Examenul nu este unul ușor și sunt destul de mulți candidați pe un loc. Cum el este persoana care aduce banii în casa a fost rosu de furie când a auzit ca vreau sa fac câteva ore cu respectiva profesoara. Mi-a spus sa nici nu încerc, pentru ca oricum nu învăț toată ziua nimic. Nu știu ce sa fac, chiar dacă o sa reușesc sa întru la umf nu o sa ma pot întreține 4 ani. Cluj e destul de departe și nu am alt oraș în apropiere în care sa pot face o facultate. Am văzut în alte tari ca exista credite pentru studenți, credite ce pot fi plătite după terminarea facultății, la noi nu exista nimic asemănător?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate nu vrea sa iti dea bani de facultate si cheltuieli. Deaia face asa

| ancaval a răspuns:

La facultate sunt locuri la buget. Trage tare singură, fără meditații,. Cred că poți și singură.

În același timp ia-ți un loc de muncă și așa o să poți să-ți plătești naveta, hrană, necesități la școală.

Nu sunt de acord cu tatăl tău. Aici intervine egoismul lui și NU e bine.....are frustrări.

Te rog să nu renunți. Trebuie să te zbați.

| laSoledad a răspuns:

Ba da, exista. Ii spune creditul "Investeste in tine" care finanteaza in principal studiile. Iti da o perioada de gratie de 2 ani de la contractarea creditului, in care ai voie sa nu platesti ratele si in care sa-ti pui bani deoparte sau sa muncesti pentru ca, dupa doi ani, sa restitui luna de luna creditul luat. Creditul asta e destinat studentilor in majoritatea cazurilor si nu are dobanda. Durata maxima: 60 luni. Pentru a-l contracta ai nevooe de adeverinta de la facultate ca esti student la zi. Cu el iti poti plati taxele de scolarizare de la facultate, in caz ca nu pici la buget.
https://www.cec.ro/......n_tine.pdf

https://www.cec.ro/......-2018-zero

Poti sa te duci oricand la CEC Bank si sa le intrebi pe doamnele de acolo despre acest credit. Le spui ca vrei sa fii student/a la medicina si ca ai nevoie de finantare si o sa te puna ele in tema mai mult.

| HenryPericol a răspuns:

Trebuie vorbit frumos cu tatăl tău și tolu sa Îți urmezi decizia ca fără facultate nu e bine.