| andreea567890123 a întrebat:

Tehnicienii dentari vor disparea?
Am inteles ca au început să se creeze niste mașinării de facut dinti happy
Va rog răspundeți.
Chiar vreau la tehnica dentară.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti e teama ca tehnologia va inlocui tehnicianul dentar, atunci invata si tehnologia, sa fii in pas cu ea!
Directia de dezvoltare este spre scanare si imprimare 3D, deci trebuie sa te familizezi cu acestia.
Daca incepi acum, atunci vei putea fi experta in domeniu, iar atunci cand se va trece la "robotizare" tu vei fi in stare sa alegi si sa conduci orice lucrare complexa.
Doar trebuie sa incepi la timp si sa tii pasul cu tehnologia.

| andreea567890123 explică (pentru Bula):

Te referi la Cad cam

| Bula a răspuns (pentru andreea567890123):

Da, si nu prea.
Pentru lucrari dentare (proteze etc.) este nevoie de scanare 3D interioara al gurii, ceea ce necesita miniaturizare si precizie (rezolutie) mare. S-au facut deja asemenea aparate, dar costul lor inca este mare.
Peste 10-20 ani, probabil pretul lor va fi compatibil cu scanerele si imprimantele 2D actuale, iar tehnica dentare (dar si de protezare ortopedica) va fi la indemana oricui, cine lucreaza in domeniu.

| MihaelaDart a răspuns:

Pentru a face dinti exista muguri care se implanteaza in gingie, facand dintele/maseaua sa creasca, dar din cauza costurilor foarte mari, nu toata lumea isi permite asa ceva, decat bogatasii, asta din ceea ce mi-a spus medicul stomatolog. Masinarii sau sa spunem roboti, vor lucra cot la cot cu oamenii, nu se vor diminua locurile de munca nicidecum. Nu te speria pentru o stire!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, tehnicienii dentari nu au disparut si nici nu vor dispare in urmatorii 20 de ani. Tehnologia este in dezvoltare, dar inca nu-i finalizata si nu-i pusa in practica, nici macar la stadiul experimental, asadar, mai sunt necesare cel putin 2 decenii pana dispar tehnicienii.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa faci si alte facultăți ca arhitectura, medicină dentară, farmacie etc

| Anonim203434433 a răspuns:

Nu cred ca in viitorul apropiat (10/15/20) ani vor disparea. Finetea mainii umane si creativitatea, ce da forma dintilor si combinarea culorilor va fi cam greu de inlocuit cu un "robot"