| RoxiutzaRux a întrebat:

Dati-mi si mie informatii despre tehnicienii dentari... e urgenttt! mersi anticipat:*

1 răspuns:
| Cσσкiє a răspuns:

Tehnicienii dentari acorda consultatii individuale sau colective, cu privire la igiena dentara, alimentatie si la alte precautii referitoare la dentitie; efectueaza examene dentare pentru diagnosticare (cazurile mai dificile le efectueaza medicul stomatolog); efectueaza operatii de detartrare, obturatii, lucrari de protezare; pregatesc instrumentele, materialele necesare pentru tratamente dentare, precum si pacientii inainte de examinare si tratament.

Tehnicienii dentari executa proteze dentare fixe si mobile, aparate ortodontice si proteze chirurgicale conform unui plan protetic stabilit de medicul dentist cu respectarea tehnologiilor de lucru pentru obtinerea unei proteze dentare, instruind in procesul de invatamant profesional