| stefstefansteff123 a întrebat:

TPU, vreau sa ma apuc sa devin fotograf. As vrea sa stiu ce am nevoie (in afara de aparatura ca deja am) ce acte o sa am nevoie? Si mai am o intrebare, vreau sa mai ma apuc si sa fac site-uri pentru firmele din Romania, ce acte imi trebuiesc si acolo? Sau pot sa fac fara?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți să faci și cu acte, și fără. În principiu, ai nevoie să te faci P.F.A., ca să poți lucra în calitate de freelancer, legal, plătind și impozite. Dacă vrei doar să faci „ciubucuri" pe lângă o altă meserie, nu e cazul să te complici.

| neutrino a răspuns:

Daca doresti ca comercializezi fotografiile facute de tine trebuie sa ai o forma legala, pentru a plati taxele aferente. Nu poti avea un venit legal fara a plati impozit. Spui ca scule ai, probabil ca ai si cunostintele necesare, nu-ti mai trebuie decat partea legala si probabil, majoratul.
Nu am inteles partea cu site-urile pentru firmele din Romania, fii mai explicit ce anume vrei sa faci.

| TrăieşteClipa a răspuns:

De talent ai nevoie nu de acte.
Ochiul fotografului adevarat vede chestii pe care muritorii de rand nu le vad.
Ai facut vreun curs de fotografie macar?