| MyMindRules a întrebat:

Uman sau real? Sunt mai buna la romana, dar nu prea am ce facultati alege, este mai bun realul? Intr'a 9-a materia de la mate' e total diferita de cele din generala?confusedFunda!

Răspuns Câştigător
| buturuga a răspuns:

Eu personal am ales profilul real, mate-info, si chiar ma descurc bine, la uman e destul de naspa pentru ca faci latina :-&, pe cand la mate-info faci informatica, iar asta te ajuta foarte mult in viitorwinking
In viitor, daca te razgandesti, te poti transfera, iar la facultate poti alege ceva uman [ ex stiinte politice]

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Facultati de profil uman: Jurnalism, Stiinte Politice, Drept, Administratie Publica, Psihologie, Filosofie, Litere, LMA (Limbi Moderne Aplicate), Istorie, Geografie, Geogra-Turism, Sociologie, Publicitate, Publicitate si Comunicare (combinat cu jurnalismul), Comunicatii etc etc (acestea fiind doar cele mai cunoscute). Zici ca nu ai de unde alege? Ai o paleta mult mai larga decat la profilul real. Daca iti mai si place romana si implicit literatura (la liceu NU faci gramatica) atunci alege profilul uman, de altfel mult mai sanatos decat cel real. Succes!

| Liquify a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa alegi profilul doar pentru ca ai mai multe optiuni de facultati. De ce? Pentru ca s-ar putea sa te trezesti in clasa a 9-a poate a 10-a ca profilul nu corespunde cu ce vrei sa faci pe mai departe, iar transferul va implica examene de diferenta si vei fi priedut deja din materia ce se face intensiv la acel profil. Inainte sa alegi un profil, te sfatuiesc sa te gandesti bine la ce vrei sa faci mai departe si in functie de asta sa iti alegi profilul.

| BlackRose95 a răspuns:

Alege umanul pentru ca este mai usor. Oricum nu conteaza profilul la care ai fost pentru intrarea la facultate deoarece te poti pregati separat. Important este bacul.