| VORTEX a întrebat:

in clasa a 9 a la liceu se continua materia de la generala sau se mai face ceva din acea materie sau se incepe o materie total diferita de cea din generala? Astept pareri si ofer funda.

Răspuns Câştigător
| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

In primul semestru recapitulezi. apoi vei trece mai departe in materie, desigur, dar in orice caz cunostiintele se leaga.Nu exista matematica fara pitagora, romana fara eminescu, fizica fara newton si chimie fara mendelev corect?

7 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Se reiau chestiile de baza ca sa vada daca nu ai trecut prin generala ca gasca prin apa si apoi pe baza cunostiintelor dobandite se trece mai departe.

| Roxett a răspuns:

Pai faci lucruri noi, dar se leaga de ce ai invatat in generala(mai ales la stiintele exacte:mate, chimie, fizica). La romana o sa faci numai literatura, la istorie, geografie, biologie faci cam aceleasi lucruri din generala+alte adaugari

| fuckThisLife a răspuns:

Pai se pastreaza materiile pe care le faceal si la scoala,aproape toate, pe langa, iti mai baga si materie de la profilul pe care il ai tu

| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Pai din cate am aflat e aproape aceeasi materie numai ca se ofera "complectari". Depinde si de profilul clasei de liceu :-p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te asteptai la raspunsuri cat mai bune atunci puneai si tu intrebarea la categoria Educatie&Cultura generala.

Materia se continua...si se reiau multe lucruri din generala. Depinde si de materie. La sport, muzica, desen, n-are vreo importanta, nu? Informatica e mai mult de la 0, daca esti la profil real, mate-info. Dar, normal, ca vei invata in special lucruri noi.

| ancutzika27 a răspuns:

Se cer multe notiuni din scoala generala de care o sa depinda materia care urmeaza sa fie predata.

| cappuccina_1713 a răspuns:

Salut. In clasa a 9-a, sunt eliminate unele materii care nu au nicio legatura cu profilul ales ales de tine (spre exemplu, eu sunt la filologie, asa ca a fost scoasa educatia tehnologica), de asemenea, sunt introduse alte discipline specifice profilului tau, insa in mare parte.raman aceleasi pana in clasa a 11-a cand ti se dubleaza, sau ma rog.creste numarul materiilor de profil. Succes happy