| anonim_4396 a întrebat:

Unde as putea sa merg la faculatate daca sunt la profil de stiinte ale natruii? Vreau ceva bazat pe biologie si (sau) chimie fizica nu prea imi place, si sa fie in brasov sau cluj.Pentru cele mai multe si mai bune variante dau fundita.

Răspuns Câştigător
| LgMihail a răspuns:

Medicina in CLUJ! Fizica iti trebuie foarte putin. Momentan admiterea se da din Biologie (a 11-a si a 12-a) obligatoriu + Chimie organica(a 10-a si a 11-a)/ Fizica (nu stiu care materie).
Deci poti da la Biologie + Chimie organica.
In primul an vei face Biofizica (singura adaptare reala a fizicii in biologie, in afara de optica, daca vei vrea sa mergi la oftalmologie).

Apoi poti merge la Farmacie, avand chimia anorganica, parca si biologia.
In esenta, de la profilul tau poti merge oriunde, fiindca romana iti trebuie la fel de mult la BAC (deci o vei invata la fel), matematica prezinta doar mici diferente fata de profilul de Mate-Info, iar materiile ca Geografie sau Istorie le poti invata si fara profesor, exact la fel cum le-ai invata si cu mai multe ore la scoala (singur acasa, tocind sau schematic).

E un profil foarte bun big grin si-ti urez sa ajungi medic bun (care face cursurile la Facultate nu in Club), ca sa nu murim bolnavi si-n chinuri laughing.
Funda big grin?