| anonim_4396 a întrebat:

Unde este cel mai greu de invatat:la Facultatea de Drept sau la Facultatea de Medicina?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Medicina a fost intotdeauna cea mai grea facultate.

| Simpatic a răspuns:

Medicina

| LPCTSTR a răspuns:

Medicina.

| johnnny123 a răspuns:

Este ca si cum ai intreba "Care sport e mai greu, boxul sau alpinismul?"

Sunt doua lucruri complet diferite, iar fiecare om percepe dificultatea in functie de inclinatiile si aptitudinile lui.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru johnnny123):

Bineinteles ca boxul este mai greu! Pentru mine. Am facut alpinism si, daca iti folosesti si mintea pe langa fizic, nu e greu. Mai ales cand nu ai prea multe kg.
PS. Este ceea ce spui: placerea este unul dintre motivele pentru care alegi un sport sau altul sau nu alegi nici unul.

| johnnny123 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Binenteles ca boxul este mai greu". Pune-l pe Floyd Mayweather sa escaladeze un perete de 150m fara coarda si intreaba-l daca i se pare mai usor sau mai greu decat un meci de box.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru johnnny123):

Ai dreptate. Dar cand eu am inceput alpinismul aveam 42 de kg. si talia 42.

| Ineys a răspuns:

Medicina e o facultate speciala, si ar trebui sa te duci doar din pasiune, nu din dorinta de a face o facultate ca sa ai si tu una. Vei avea pe mana vieti omenesti, nu documente ca la drept, nu calculatoare ca la inginerie, nu e de joaca deloc la medicina.

Dupa parerea mea, medicina este mai grea pentru ca trebuie sa faci 6 ani + rezidentiat, deci inveti cel putin dublu fata de cat invata unu' la drept.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca pui asa problema din start iti spun ca nu esti de nici una dintre ele. Toate facultatile serioase sunt grele! Tu compari doua facultati total diferite. Una trateaza oameni si alta trateaza/lucreaza cu documente si legi. Daca vrei sa faci una dintre ele trebuie sa ai pasiune si multa dorinta de a invata. Noteaza ca prima data am pus pasiunea pentru ca daca nu iti place si o faci in scarba nu o sa rezisti mai mult de un an. Trebuie sa ai dorinta de a invata pentru ca materia este extrem de multa. Nu pui din start problema cu intrebarea care este mai grea. Este clar ca toate facultatile serioase cer dedicare si pasiune. Daca vrei ceva usor mai bine te apuci de o postliceala si treci prin ea ca prin apa.
Nu mai puneti problema asa, facultatile usoare sunt de doi lei si nu merita facute. Mai bine faci o postliceala sau o amarata de scoala de politie de un an si tot iesi mai bine dupa absolvire.
Daca iti place sa tratezi oameni si sa lucrezi in cabinete medicale si spitale atunci faci medicina. Daca vrei sa lucrezi cu dosare si studierea legilor atunci mergi la drept. Depinde de tine ce vrei sa faci si cat de serios vrei sa faci facultatea respectiva. Daca o iei superficial atunci iti garantez ca si rezultatele vor fi superficiale in sensul ca nu vei termina facultatea sau o vei lua cu o nota de toata jena. Apoi nu vei putea profesa in domeniu pentru ca nu ai habar de nimic si va trebui sa pui marfa pe raft prin supermarket sau Mall.

| JulyDreams a răspuns:

La facultatea care nu iti place

| Orph3us a răspuns:

Atâta timp cât ești pasionat de domeniu, vei reuși să înveți mai ușor. În orice pot exista materii grele si profesori exigenți, dar daca nu este un drum spre care îți dorești să te dezvolti, ai dezvolta o antipatie față de tot ce ține de acea facultate.
Într-adevăr, amândouă facultățile impun o cantitate imensă de informație care trebuie sugerată, dar consider că medicii au o responsabilitate mai mare. Însă repet, dificultatea ține de student.