| faaalyoana a întrebat:

Va face placere sa invatati mereu lucruri noi, sa va documentati etc? sa invatati o limba straina ex?
Sau sa invatati la scoala tot timpul?

8 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

E important sa inveti mereu, sa fii receptiv la nou, sa cauti sa nu cazi in pacatul auto-multumirii intelectuale. Acum parerile despre scoala sunt impartite. E clar ca scoala romaneasca nu merge in directia corecta, merge mai degraba in pasi de moonwalk. Dar nu trebuie uitat faptul ca traim intr-o era in care accesul la informatie este extrem de usor si extrem de rapid si e conditionat numai si numai de vointa noastra. Nu mai exista nu pot, exista nu vreau. Cautati sa invatati ceea ce va place si sa studiati ceea ce va place (in scoala propriu zis nu merge chiar asa dar mai apoi la facultate si master asa stau lucrurile, stati linistiti) pentru a putea apoi sa activati in domeniul care va place si atunci veti ajunge la vorbele lui Confucius care spunea plastic : ''Faceti ceea ce va place si nu veti munci nicio zi in viata voastra'', referindu-se desigur la faptul ca munca din pasiune nu e munca ci ceva mult mai frumos.

| Laura a răspuns:

Îmi place mult să învăț, dar de școală mă doare undeva.

| stpu a răspuns:

La scoala am invatat foarte putine lucruri care mi-au fost de folos in viata. Lucrurile importante le-am invatat singur acasa sau le-am descoperit cu ajutorul prietenilor prin tot felul de investigatii, documentare etc.
In viata daca nu inveti mereu lucrurile noi, risti sa ramai in urma, sa nu te adaptezi la societatea moderna.

| Mihai11 a răspuns:

Da,este foarte placut, mai ales sa inveti la scoala.imi place sa aflu lucruri noi de pe discovery

| alexuthza a răspuns:

Da.Intotdeauna avem lucruri de invatat.

| mabuhay a răspuns:

Scoala de prosteste in loc sa te invete ceva.La scola vin toti cu haine de firma cu fite cu figuri, sunt putin elevi simpli care vor sa invete ceva, nu sa se afirme. Mie imi place sa mai uit de wild si poate programele de documentare.

| angishik a răspuns:

Da, iubesc documentarea, si citesc mereu despre dif domenii...dar cu ce scop ai pus aceasta intrebare?