| AnimeChu a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati. Sunt in clasa a 8-a si va trebui sa-mi aleg un profil de liceu. ( Sunt o persoana cam nehotarata). Media mea va fi destul de mare, poate chiar va sari de 9, 50. As vrea sa-mi spuneti si mie cele mai importante profiluri de liceu ( pe ce se pune accent, la ce dam teza si bac) si ce optiuni am mai departe la facultate. Fundita si mersi si nu stiu daca am pus bine categoria deci daca nu, scuze.

Răspuns Câştigător
| Roxyy16 a răspuns:

La stiinte sociale se pune accent pe romana, logica-cls a9a, psiho-a10a, economie-a11a, filozofie a12a, latina, geogra si isto. Teze la materiile pe care ti le-am enumerat. Bac dai din Romana, Geogra si Isto ar fi o varianta, dar poti alege in locul istoriei si psiho parca.

La stiinte ale naturii se pune accent pe biologie, chimie, fizica, mate. Dai teza la romana, mate, si 2 materii dintre bio, chimie si fizica- la alegere. Bacul il dai din Romana, Mate si Bio/ Chimie/ Fizica.

La filologie- accent pe limbi. Stiu ca faci si spaniola, latina. Dai teze la romana, engleza, latina, geogra/isto.

Mate-info- evident mate si info + fizica happy

Eu sunt la stiinte ale naturii-intensiv engleza, dau teza la 5 materii: mate, bio, chimie, romana si engleza. Deci mi s-a adaugat si engleza. De aici poti continua la orice facultate si iti va fi si usor.

Succesbig grin

6 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Daca esti bun la toate, alege pur si simplu clasa cea mai "tare" unde merg desteptii liceului.
diferentele sunt destul de mici intre clase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te duci la stiinte te poti duce la orcie facultate vrei. O sa se puna aceent pe mate, bio, fizica si chimie. Presupun ca din astea o sa si dai teza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De abia a inceput anul scolar.stii tu media cu care termini? ai cumparat-o deja? sau esti profet/a? mai sunt evaluari de facut, lucrari de dat, note la teze.nu zi hop, paana nu sari.

| AnimeChu explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu e bine sa zic hop pana nu sar, insa media pe clasele V-VIII este mare si nu am de gand sa ma las mai prejos anul acesta. Momentan vreau sa stiu ce posibilitati am pentru liceu, ca sa stiu ce sa aleg. Pentru ca intr-o luna trebuie sa ne hotaram si vreau sa am din ce alege.

| AoiTori a răspuns:

De la profilul stiintele naturii poti merge la orice facultate pentru ca la acest profil faci din fiecare cate ceva (faci cam 3 ore de chimie, 2 de bio, 2 de fizica, 1 de info, 1 de desen, 2 de tic, 4 de mate, 4 de romana, una de geo 2 de engleza, 2 de franc...)

| BeatriceBiaa a răspuns:

Mate-info > aici se invata mate,info,fizica si tot din astea vei da si la bac, daca intri la proflilul asta vei face carte iar la facultate poti alege ce vrei,la filologie faci multa romana, istorie,iar la facultate tot pe linia asta trebuie sa te axezi,la bilingv la fel, mai poti intra la stiinte sociale aici faci istorie,psihologie, tot obiecte umane, iar la facultate poti sa dai la stiinte sociale ori lb straine, litere.ai o multime de optiuni.Acum depinde de ceea ce iti place tie cel mai mult si la ceea ce te pricepi tongue