| SonicAndrei a întrebat:

Vă rog să-mi răspundeți sincer la următoarea întrebare:
Ce părere aveți despre situația mea la informatică (vă spun imediat), cam cât aș lua la BAC la Informatică și ce job mi-aș putea lua, având în vedere:
-Sunt în clasa a 10-a la mate-info (neintensiv, 2 ore pe săptămână). și consider (ca majoritatea colegilor) că profesoara nu ne predă foarte bine. Anul acesta am început C++ și ne dă test din 20 de pagini de teorie (care e scrisă de ea... mai greu de înțeles de cineva care habar nu are materia).
-Facem probleme simple, doar prin semestrul 2 vom ajunge la vectori. Am observat că alte școli sunt cu 1 an în fața noastră (mă refer la materie).
-Pot spune că sunt de 7 la informatică (test de teorie + 2 probleme), dar am știut face majoritatea problemelor pe care ni le-a dat.

Aș vrea să mă duc pe informatică (la bacalaureat), dar nu-mi știu încă nivelul (m-am uitat la subiecte), mă decid într-a 12...
Mă pricep bine să fac filme și în general la TIC.

Întrebarea mea este: Ce șansă de reușită credeți să aș putea să am la BAC (din informatică) și cam în ce domeniu m-aș putea angaja?

9 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Daca vrei iti dau lectii gratuite sa devii webmaster

| SonicAndrei explică (pentru atoatestiitoarea):

Nu știu ce să zic... oricum, dacă ști un site bun (am găsit și eu) poți să-mi dai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand profesorii de informatica sunt foarte prost pregatiti, daca ar sti ceea ce predau nu ar sta la catedra pentru 800 ron cand joburile din programare sunt de 4-5 ori mai bine platite.

faptul ca sunteti neinteinsiv informatica e normal sa va miscati mai incetul.

la BAC, depinde de tine cat inveti in particular, oricum materia inca nu o ai toata predata, si la ce spui tu acolo nici nu cred ca o sa fie toata acoperita.

eu zic inainte de angajat sa te gandesti la o facultate pentru ca dupa terminarea liceului nu ai nicio calificare

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Asta e adevărat. Totuși au fost mulți elevi care și-au luat bacalaureatul la informatică cu note bune anii trecuți, am auzit chiar și că profesoara e foarte bună (dar asta evident înainte să ne predea). M-am gândit și eu la o facultate în acest domeniu, dar trebuie neapărat să dau BAC-ul la info, nu? Oricum mai am timp 2 ani să mă gândesc...

| cipri1999 a răspuns:

Eu fac de acum C++ si sunt a IX-a!
nu o sa ai vreo sansa prea mare, ai putea sa te uiti peste tutoriale de C++.
TIC-ul este mai mult software si hardware ceea ce este foarte usor, ai putea lucra comod la o firma care produce calculatoare sau ai putea devenii informaticean sau profesor de informatica.
Iti recomand sa inveti C++ foarte bine ca se castiga foarte bine, nu in Romania desigur.

| SonicAndrei explică (pentru cipri1999):

Ai 2 conturi și mi-ai răspuns la fel pe amândouă sau ai dat Copy-Paste la ce a zis Haris?

| itwentbad a răspuns:

Eu fac de acum C++ si sunt a IX-a!
nu o sa ai vreo sansa prea mare, ai putea sa te uiti peste tutoriale de C++.
TIC-ul este mai mult software si hardware ceea ce este foarte usor, ai putea lucra comod la o firma care produce calculatoare sau ai putea devenii informaticean sau profesor de informatica.
Iti recomand sa inveti C++ foarte bine ca se castiga foarte bine, nu in Romania desigur.
Funda?

| suntserios a răspuns (pentru itwentbad):

Se plateste si in Romania destul de bine, mult peste media salariilor.

| SonicAndrei explică (pentru itwentbad):

Știu că majoritatea claselor fac C++ din clasa a 9. M-am uitat și la subiecte de BAC (uneori ne dă prima parte la teste) și nu mi se par extrem de grele (cel puțin teoretic, nu am ajuns așa de avansați cu materia.
Totuși, și în România se poate câștiga foarte bine dacă ști informatică. Un salariu bun e de la 2000 lei, iar tu poți câștiga la anumite firme până la 3000 Euro pe lună (sau așa am auzit).
Mi-ai dat o idee...