| SoftwareEngineering a întrebat:

Salut! Este suficienta materia predata la informatica-economica pentru a ma angaja in IT? (Bineinteles, materie bine aprofundata)

Răspuns Câştigător
| existential a răspuns:

Daca te referi la acea facultate de la ase...
Pe IT in general un ase-ist nu poate sa concureze cu unul care termina Poli sau Universitatea Bucuresti.
Bineinteles ca sunt si exceptii. Un aseist bun, care studiaza mult de unul singur, isi face portofoliu de aplicatii, isi ia diplome de IT-ist, ajunge la nivelul celorlalti.
Partea buna e ca multe firme de IT angajeaza ase-isti la inceput de drum, pentru ca sunt mai putin pretentiosi, decat ceilalti cu facultati grele. Alt avantaj e ca fiind facultatea mai usoara si programul mai lejer, studentul are mai mult timp liber.

Dupa ce obtii primul job si strangi ceva ani de experienta, deja nu prea mai conteaza asa mult facultatea terminata. Se cauta cei specializati in anumite tehnologii, eventual cu firme cunoscute trecute pe CV.

Deci raspunsul la intrebarea ta este da, daca esti cu adevarat pasionat si muncitor.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca poti
totul tine de cat iti dai tu silinta sa inveti.
oricum nicio facultate nu te pregateste pentru ceea ce inseamna programare in industrie. Doar iti da niste directii

| Catrice a răspuns:

Pai și aia cu facultăți, doctorate ce face ei boss?

| Zuzu1991 a răspuns:

NUMAI in programare, IT fiind o umbrela enorma care acopera multe chestii, dar in general se refera la cei care fac lucrurile sa mearga, ca de aia e "departamentul de IT", iar la aia NU exista scoala... DELOC, toate cursurile sunt o gluma proasta
inclusiv CISCO, care pare mama lor, totusi trebuie sa **INTELEGI** deja ce e aia si cu CISCO sa progresezi, altfel dai banii degeaba pe cursuri

si ca sa iti dau un exemplu, am fost la curs de "Administrator de system Linux" si am facut administrare de SYSTEM din parti, vreo 15 mins in care explica cum sa instalezi un Linux si... ATAT
eu am instalat Linux pe chestii care boot-au extrem de exotic (de gen diskette, de pe retea, etc.) si am instalat pe raid, dezactivand auto-detectia de raid, etc. chestii care a trebuit sa le gandesc singur si sa gasesc solutii, lucru, care, inca odata, nu le face nici o scoala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Poate la birouri dar nu programare