| Danutzuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Recent am obținut o diploma de inginer (studii superioare) și as dori sa candidez pentru academia de poliție. Pentru admitere se ia in calcul nota de pe diploma de inginer sau diploma de bacalaureat? Sau am vreo facilitate cu aceasta diploma de inginer pentru admitere? Sau am vreo facilitate pentru repartizare după ce termin academia? Sau pentru salariu? Scuzați atâtea întrebări dar chiar sunt nedumerit

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru admiterea in Academia de Politie nu-ti foloseste la nimic diploma de inginer, doar diploma de bacalaureat.
Diploma de inginer ti-ar folosi doar daca ar fi angajari din sursa externa in politie, in domeniul studiilor pe care le-ai facut.
Si ai un dezavantaj mare daca ai fost pe loc bugetat la prima facultate: va trebui sa platesti cheltuielile cu scolarizarea in Academie (daca exista locuri nebugetate - cu taxa) ori sa platesti cheltuielile cu prima facultate (daca exista doar locuri bugetate in Academie).

| Danutzuuuuuuuuuuuuuu explică (pentru Ioandelasal):

Și după terminarea academiei după ce criterii te repartizează?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Danutzuuuuuuuuuuuuuu):

Repartizarea se face pe locurile libere, in ordinea mediei de absolvire si a preferintelor absolventului.

| Danutzuuuuuuuuuuuuuu explică (pentru Ioandelasal):

Îți mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
| crysty1222 a răspuns:

Se ia in calcul doar diploma de bacalaureat.