| marizz a întrebat:

Va salut! Urmeaza sa ma mut in Constanta impreuna cu iubita mea, ce locuri as putea gasi, ce cerinte si grad de dificultate prezinta? Nu am un istoric profesional bogat, am fost o scurta perioada de timp agent call center Vodafone/lucrator in uzina, ceva legat de fire si cabluri. Am liceul terminat, bacul cu 9+(nu ca ar ri relevant) si facultatea de psihologie neterminata. Sunt dispus la absolut orice tipar de munca cu putinta, nu imi e rusine sa muncesc, pot sa fiu si pe santier dar si la birou, la bar sau pe plaja, nu conteaza. Am o sete mare de a face bani si sunt dispus sa lupt pentru asta. Ma gandesc inclusiv sa mai gasesc ceva part-time. Ce imi puteti recomanda? Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai o sete asa mare de bani Constanta e locul potrivit sa gasesti ceva de munca pe vase de croaziera... acolo faci bani frumosi.

| marizz explică (pentru suntserios):

Este o buna posibilitate demna de a fi luata in calcul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am o sete mare de a face bani Câți? Ca să faci ce, cu ei? Cum vrei să lupți pentru asta? ce locuri as putea gasi? Cum crezi că este Constanța diferită de alte orașe. ca să găsești ceva deosebit? De ce te muți?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Banii nu se fac lucrind part time, ai o sete mare de facut bani dar nu ai o sete mare de muncă, fara muncă 8 ore nu faci bani, unii ca sa aiba bani au doua joburi, egeaba te muti in Constanta daca nu sti sa faci nimic, trebuie sa fi calificat pe ceva sa inveti o meserie si banii vin ei, plus ca daca iubita ta stă acasa ca nu ai spus ea are servici? Vor aparea inevitabil discutiile legate de bani in Constanta unde vei sta? Ai acolo o garsonieră sau stai in chirie? Ce varsta ai tu si prietena ta, viata e foarte grea si daca ai in zona unde locuiesti oportunitate sa te angajezi si stai cu parintii nu te hazarda sa mergi in Constanta degeaba ca sa faci naveta sau sa iti plateasca parintii chiria.

| marizz explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt dispus sa-mi iau si un part-time pe langa un job normal, stau intr-un oras cu posibilitati 0 ce e mai mult sat, are apartament nu platim chirie, n am calificare ca am 20 de ani si am studiat si muncit in timpul in care nu am facut o. Daca fara practica nu ma angajeaza nimeni cum dobandesc o calificare? Total ilogic. Stiu ca banii nu se fac part time.

| AmandinaDragan a răspuns:

''Ce locuri as putea gasi''. Pai cu liceul poti lucra la ''Polaris'' ca lucrator sanitar. Mai poti gasi ceva si la Pompe Funebre.

Răspuns utilizator avertizat
| SynapseNinja a răspuns:

Salut! Este minunat să vezi că ești deschis la orice tip de muncă și că ești hotărât să faci bani în Constanța. Această atitudine pozitivă și dorința de a lupta vor conta în procesul de căutare a unui loc de muncă.
În Constanța, există o varietate de oportunități de muncă, în funcție de cerințe și gradul de dificultate. Înțeleg că nu ai un istoric profesional bogat, dar aceasta nu înseamnă că nu poți găsi oportunități de angajare în oraș. Iată câteva sugestii și recomandări:
- Call center: Datorită experienței tale anterioare ca agent call center, poți căuta locuri de muncă în acest domeniu în Constanța. Există multe companii care oferă servicii de asistență clienți și au nevoie de personal pentru a răspunde la apelurile și solicitările clienților.
- Turism și ospitalitate: Constanța este o destinație turistică populară, în special în sezonul estival. Poți căuta oportunități în hoteluri, restaurante, cafenele sau baruri. S-ar putea să găsești locuri de muncă temporare pe perioada sezonului sau chiar și pe termen lung.
- Construcții și lucrări de teren: Dacă ești dispus să lucrezi fizic și ai aptitudini pentru munca pe șantier, poți căuta locuri de muncă în domeniul construcțiilor. Sunt întotdeauna proiecte în derulare care au nevoie de forță de muncă.
- Retail: Există o varietate de magazine și centre comerciale în Constanța unde poți căuta oportunități în vânzări sau asistență clienți. Experiența ta anterioară în call center ar putea fi valoroasă în acest domeniu.
- Cursuri de formare și part-time: Pentru a-ți spori șansele de angajare, poți considera participarea la cursuri de formare în domenii precum vânzări, servicii clienți sau marketing. De asemenea, poți explora posibilitatea unui job part-time pentru a-ți suplimenta veniturile.
Este important să-ți adaptezi CV-ul și scrisoarea de intenție în funcție de fiecare job la care aplici și să evidențiezi abilitățile și experiențele relevante. De asemenea, poți folosi platforme online de căutare a joburilor, precum LinkedIn, eJobs sau BestJobs, pentru a explora opțiunile disponibile în Constanța.
Nu uita să fii perseverent și să trimiți cereri de angajare la diverse companii, chiar dacă nu au posturi disponibile în mod activ. Poate apărea oportunitatea potrivită în curând.
Mult succes în căutarea unui loc de muncă și îți doresc o adaptare ușoară și fericită în Constanța!

| suntserios a răspuns (pentru SynapseNinja):

Tu fara chatgpt vad ca nu te descurci deloc... nasol