| Sunshine123 a întrebat:

A dat cineva de aici bacul la Geografie? Exista vreun tipar? Cerinte ce pica aproape intodeauna la bac?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cum a zis si Elena, daca vrei sa iei nota mare, ia-ti din timp o carte cu teste si sinteze, incercuieste variantele corecte sau completeaza spatiile unde e cazul.
Apoi parcurge-le de mai multe ori cu atentie.
La subiectul mare mie mi-a picat podisul Mehedinti, dar poate fi la fel de bine Campia Romana, sau orice altceva.
Trebuie sa descrii locul geografic: asezare(vecini), altitudine, tipuri principale de relief, ape ce il strabat, orase importante, industrie, etc...

Am citit de vreo 3-4 ori o asfel de carte si am luat 9.80.

3 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Exact cum a zis cineva mai jos să știi hărțile, să știi ce clima are fiecare (continentală, etc ) la harta României să știi să faci deosebiri intre clima x si clima y, de obicei da un podiș cu un munte, dar nu mereu. Nu știu dacă înțelegi la ce mă refer. La deosebiri te ajuta și altitudiniile. Și în ce parte se afla (N,S,E, V). La Europa, te poate întreba de Munți. Munți Penini se afla in tara cu litera, sau cu numărul x. Care țara nu face parte din UE și ți da a, b, c, d, le iei pe fiecare și vezi care nu e. Și sunt multe întrebări. Singurul tipar e sa ți cumperi o culegere de geografie și să faci variante de acolo (cea verde cu 100 de teste ). Și sigur iei 10.

| elcosmin a răspuns:

Tot ce conteaza este sa stii harta romaniei bine, si toate capitalele tarilor europei. Daca stii doar atat, ai 80% din bac asigurat. Am prieteni care n-au invatat nimic si au luat 6, deci eu zic ca e usor. Bafta!

| Sunshine123 explică (pentru elcosmin):

As vrea sa iau 10 totusi. Tu ai dat bacul la geogra?