| goldi a întrebat:

Vreau exemplu o facultate cu care îmi pot găsi cel mai repede loc de munca.
Mulțumesc.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate NU vine cu loc de munca asigurat!
Apoi, ca proaspat iesit din facultate, ai sanse de 10% sa-ti gasesti ceva de munca in domeniul respectiv, deoarece prioritatea au cei cu experinta.

| Arthiom a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e valabil pentru litere, drept, medicina, etc unde majoritatea posturilor sunt ocupate de indivizi cu 2-3 locuri de munca desi se prezinta doar la unul din ele, sau hodorogi care desi au depasit varsta pensionarii tot mai sug din banii statului cativa ani.

In domeniile auto, it, electronica, automatizari care se dezvolta permanent exista cerere foarte mare de angajati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Arthiom):

Da, exista, dar numai pentru cei cu experinta in domeniul IT, electronica si automatizari, nu si pentru cei iesiti proaspat de pe bancile facultatii. Nimeni nu vrea sa angajeze un incepator care habar nu are ce face, chiar daca a terminat o faculatte.
Multi se angajeaza ca simpli muncitori si dupa cativa ani de experinta, ajung sa profeseze ca ingineri electronisti, automatisti samd.

| Arthiom a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar in timpul facultatii credeti ca studentii (aia care au interese pe termen lung) stau degeaba? Exista o sumedenie de concursuri, programe de internship, si toate astea se considera experienta, atestata oficial. De unde si pana unde un student iesit de pe bancile facultatii AC de exemplu habar nu are ce face? In facultate nu se doarme! In facultate se invata, si se mai munceste si pe cont propriu de multe ori, ca sa se mareasca palmaresul. Experienta practica acumulata in timpul facultatii in cadrul diverselor activitati conteaza, si daca se aduna la ea si diverse proiecte personale pe care studentul le-a realizat cu succes atunci deja persoana devine valoroasa in ochii angajatorului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Arthiom):

Cati ingineri iesiti de pe bancile facultatii ai angajat tu?
Poti sa-mi spui?

| Adry05 a răspuns (pentru Arthiom):

O sa-ti raspund tie in speranta ca vede Katyescu ca vad ca pe mine m-a blocat si nu mai putem comunica.
Exista mai multe filme care au nevoie de ingineri si fac recrutari chiar inainte ca studentul sa intre in facultate. Poti intra la ei in program si ei iti platesc studiile cu conditia ca tu sa ai anumite rezultate in examene, sa inveti mult, sa ai prezenta si sa te angajezi la ei la firma la finalizarea studiilor.
Deci da, exista si o spun pentru ca au venit la fostul meu liceu sa vorbeasca despre programul asta.
Au nevoie de forta de munca si daca esti bun, chiar daca esti incepator, esti remarcat si te iau la ei, iti fac un training light si te baga. Important e sa si iesi cu ceva din facultatea aia, ca daca termini o Politehnica doar ca sa te lauzi ca ai terminat o politehnica, cu examnele trecute la limita sau dupa nu stiu cate prezentari dar tu habar n-ai sa faci nimic, logic ca nu-ti gasesti loc de munca.

| Arthiom a răspuns (pentru Adry05):

Pai eu asta tot incerc sa spun, dar vad ca nu ne intelegem. In fine, eu am spus ce am avut de spus.

| Adry05 a răspuns (pentru Arthiom):

I-am dat un exemplu concret, tu ai zis mai la general si era posibil sa vina sa zica ca vorbesti din povesti, ca am mai vazut cum gandeste, dovada ca mi-a dat si block. laughing))

| sierra1 a răspuns:

Nu facutatea îți dă locul de muncă ci calitățile tale, cât ești de bun în ce faci

| minrest a răspuns:

Informatica, fac. Matematica, UB. Lucrezi ca programator chiar din anul doi. ASE. Cum termini, poti lucra. Orice facultate din UB, cum termini te angajezi, dar nu in domeniu (nu neaparat).