| Zazka a întrebat:

Vreau sa devin chirurg..foarte mult.
Ce calitati trebuie sa posede asa persoana? cum trebuie sa fie? e buna sau nu profesia? cite mai multe despre acest domeniu, va rog.)

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Trebuie sa fii curajoasa si sa iti asumi riscuri. Sa accepti operatii care poate alti colegi de-ai tai le-au refuzat, pe motiv ca nuse mai poate face nimic pentru persoana respectiva.
Sa ai compasiune si sa nu dai vestile proaste, pacientilor, fara pic de mila.
Sa te dedici pacientilor si sa iti doresti cu adevarat sa ii faci bine.
Sa ai incredere in capacitatile si abilitatile tale si sa incerci sa iti convingi pacientii ca iti vei da efortul sa ii vindeci.
Sa ai competente si sa te pui intotdeauna la punct cu noile tehnologii si metode care apar pe parcurs.
Sa ai grija intotdeauna cand vine vorba de diagnosticul pus, asigura-te din toate punctele de vedere si de doua ori, inainte sa dai un diagnostic.
Si sa fii respectuoasa fata de pacienti.
Si pana ajungi acolo trebuie sa fii sigura ca poti sa vezi sange fara nicio problema, sa ai motivatiile corecte si sa veri sa te faci chirurg pentru a vindeca oamenii, nu pentru bani si sa pui intotdeauna binele pacientilor pe primul loc.

| elyfel a răspuns:

E foarte buna profesia si in afara se plateste foarte bine dar presupune o responsabiltate uriasa, trebuie sa iei decizii pe loc, sa ai sange rece(sa nu lesini cand il vezi)sa fi curajos si sa nu greseti mai deloc si bineinteles experienta care vine cu timpulwinking

| Crrisstti a răspuns:

Sa te gandesti ca la facultatea de medicina o sa faci si disectie pe cadavre.

| cosminamereu a răspuns:

A