| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa devin medic general. Intru pe clasa a 8a. Pana acum am avut medii mari peste 9. Dar dupa ce termin generala unde ar trebui sa merg, ce sa urmez?
Ce ziceti de aceasta cariera? Daca nu reusesc?!

Răspuns Câştigător
| ChristinaO a răspuns:

Salut.Cel mai bine ar fi sa dai la un liceu cu profil real,stiintele naturii,te avantajeaza cel mai bine.
Dar,cum spunea cineva mai sus,trebuie sa iti doresti asta cu adevarat, pentru ca intr-adevar e greu la medicina, si nu se merita daca nu vrei si nu esti pasionata.
Ca si cariera, eu zic ca e mult mai avantajoasa fata de multe altele, multi ies de pe bancile facultatii someri cu diploma.De la medicina, chiar daca vei ramane in tara, pe salar mic, vei avea totusi un loc de munca, si o posibilitate sa iesi din tara.De medici va fi mereu nevoie.
Si ca sa-ti raspund la intrebarea "daca nu reusesc?"iti spun ca si eu vreau sa dau la medicina,si mereu ma intrebam"dar daca nu voi reusi,daca nu voi fi suficient de buna",si sincer, am ajuns la concluzia ca imi doresc asta prea mult ca sa imi mai pun aceste intrebari. Daca vei intampina probleme, le vei rezolva cand va veni timpul, nu te stresa.
Bafta, la admiterea in a 9-a, si mai departe!

2 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Te duci la ce liceu vrei tu, nu are importanta de preferat cu profil real. Pentru ca la admitere la medicina dai examen la biologie si chimie.

| PookieBear a răspuns:

De preferat sa mergi pe profil e bio-chimie. Oricum vei sustine examen de admitere la facultate.De cariera ce sa zic, e plina RO de medici...multi care fac facultatea nu isi gasesc locuri de munca sau isi gasesc dar salariul e foarte mic si deloc multumitor.Plus ca trebuie sa te gandesti ca vei avea enormmm de invatat si nopti petrecute prin spitale etc.Nu e deloc usor! Cei mai buni care termnina cu medii mari au sansa sa plece in strainatate si acolo e alta viata! daca nu reusesti nu e nici o problema, te reprofilezi, pana atunci poate descoperi si iti place si altceva.Pe medicina iti recomand sa mergi daca chiar esti foarte pasionata si iti place foarte mult deoarece e greu.Fratele meu e acolo si stiu ce spun.Mult noroc in continuare:*