| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa urmez o cariera militara si am nevoie de sfaturi cum sa intru ce medie am nevoie vreau sa devin ofiter

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca esti inca la gimnaziu, cel mai potrivit este sa faci un liceu militar pentru o cariera militara, nu stiu de unde esti, sunt cateva licee militare in tara. daca vrei sa fii ofiter din ala de armata-armata, instructie etc. e suficient, promovezi pe urma in grad in functie de realizari. informatii despre care sunt liceele, probele de admitere etc le gasesti aici http://www.mapn.ro/recrutare/elevi.php Apoi, daca vrei sa promovezi mai repede si sa faci activitatea mai de birou in cadrul armatei atunci o sa fie nevoie sa faci si o facultate de profil dupa liceu, adica Academia militara. Daca esti deja la liceu cand termini poti da la academia militara sau la scoli de subofiteri/maistri militari. Pentru asta gasesti mai multe informatii aici http://www.jurnalulbtd.ro/......7-819.html
Pe site-ul fiecarei unitati de invatamant de profil sunt afisate si mediile de intrare, in general sunt medii mari pentru ca sunt locuri putine si merge lume multa, asa ca au de unde alege. succes!

| kasty a răspuns (pentru mixxjim):

E foarte greu din subofiter sa avanseze in ofiter, asa ca daca vrea ofiter cel mai simplu mod este de a face academia militara
cunosc situatia f bine avand exemplu in casa, asa ca daca iti doresti ofiter neaparat academia+ ca ai beneficiile unui salariu destul de bun pentru Romania zilelor noastre.

5 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Fugi rapid la cea mai apropiata unitate C.M.J. si intereseaza-te ce acte trebuiesc pentru dosar. Am spus "fugi" pentru ca in septembrie sunt recrutarile de obicei. Daca vei intra voi fi mandru de tine. Eu nu am putut pentru ca am probleme de sanatate, altfel eram departe.

I'm proud of you already... & be strong. Succes! happy

| Gogu06 a răspuns:

Stai mah frate calm cu cariera militara chiar crezi ca este asa onorabil sa fii ofiter sau mai stiu eu alte grade, salariile sunt mici. Pai acum daca iesi dintr-o facultate buna poti sa castigi cat un colonel, nu stiu daca un colonel castiga 2000 de euro pe luna, treaba ta daca tu crezi ca nu poti cere mai mult de la viata si vrei sa fii catelusul la toti prostii. Ai o singura viata si pe aia vrei sa o traiesti sub comanda la unu si la altu. La atm din cate stiu ultima medie de intrare a fost 6.90 la facultatea de mecatronica si la calculatoare in jur de 7.40. ATM-academia tehnica militara, iesi ofiter si inginer.

| kasty a răspuns:

Daca vrei sa devi ofiter automat trebuie sa dai la academie
media de intrare este destul de mare(peste 9 oricum), plus probe sportive si teste psihologice
www.armyacademy.ro/
www.mta.ro/

| thechangeman a răspuns:

Orienteazate spre altceva prietene, din cariera militara castigi un rahat de salariu si te mai expui si la diferite pericole!