| D0i0n33 a întrebat:

Vreau sa merg pe MATE-INFO si as vrea sa stiu mai multe detalii : la ce se da teze, la ce facultati poti merge, ce te poti face, este chiar asa de greu cum zic totii? straight face. vreau sa spun ca matematica nu`i chiar asa de dificila cum spun toti happy

Răspuns Câştigător
| Deniisze a răspuns:

Buna! Da este adevarat, matematica nu este chiar asa de grea cum spun toti.Multi spun lucruri gen "nu te duce pentru ca este foarte greu" sau "degeaba o sa faci mate-info pentru ca nu o sa poti sa te angajezi nicaieri" si altele de genu;). Sa stii ca nu este adevarat deloc. Asa am fost si eu speriata de ceilalti.Eu acum in prezent invat la acest liceu si vreau sa iti spun ca nu este deloc greu.Este ca in generala numai ca in plus ca materie o sa fie logica(clasa a 9), psihologia(clasa a 10), educatie antreprenoriala(clasa a10), economia ( clasa a11) si intr-a 12 am uitat ce se face :D. In fine! O sa ai pe saptamana 4 5 sau 6 ore de matematica 3 de informatica dintre care 2 sunt de programare si una de TIC... :-? Fizica o sa fie mereu cate 3 ore pe saptamana, chimia 2 ore, biologia tot 2 ore, si celelalte o sa fie ca si in generala, acelasi numar de ore.
Teza o sa o dai obligatoriu la matematica, limba romana si informatica, iar la alegere o sa ai fizica, biologie sau chimie. Astea sunt cele 4 teze care se dau la mate info. La ce facultati poti merge? Poti merge la Ovidius, facultate de matematica-informatica, la politehnica, marina, ba chiar la orice facultate vrei tu;). De la profilul de matematica- informatica poti sa te duci la ce facultate vrei tu :). Bine, sincer in afara de drept pentru ca acolo se bazeaza pe istorie, geografie, limbi straine si aici la mate info istoria si geografia sunt doar o ora pe saptamana si limbile straine cate 2.
Ce mai poti sa faci aici la mate-info? Sa dai de permis ECDL :), adica Permisul european de conducere a computerului (ECDL – European Computer Driving Licence). este cel mai răspândit program de certificare a competențelor digitale recunoscut la nivel internaţional în peste 148 de ţări și numără până în prezent peste 10 milioane de persoane înregistrate în program. Eu acum in semestrul 2 o sa dau pentru ecdl-uld acesta :) uite mai multe informatii aici :-* http://www.ecdl.org.ro/
Tu stai linistit ca acolo nu este exact asa cum spun toti;) Si eu am fost putin speriata de cele ce s-au spus despre acest liceu, dar am ajuns la concluzia ca nu este asa;)
Sunt clasa a 10 si totul este ok :-? :))
Asa ca stai linistit/a totul va fi bine :-*
Sper ca te-am ajutat >:D<
Andreea :-*

4 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Eu am fost in liceu la clasa de mate-info, am dat la facultate tot la mate-info specialitate info, am facut un an in pitesti am renuntat, am plecat in constanta am facut si aici un an la ovidius, sunt profesori foarte buni, dupa care am renuntat pentru ca mi-am schimbat viziunea asupra cea ce vreau sa fac si acum sunt la fac de stiinte-socio umane dadusem la filosofie dar au fost putini si ne-a redistribuit si sunt la relatii internationale si studii europene; daca tie iti place, pentru tine o sa fie usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa imi dai un sitecrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la mate info si nu e chiar asa de greu.se dau teze la matematica, romana, biologie si informaticahappy asa e la mine.la tine cine stie cum o fi...