| alikpmc a întrebat:

Vreau sa pun o intrebare si totodata va rog sa nu raspundeti decat in cunostinta de cauza. Nu am nevoie de comentarii negative sau de opinii contradictorii, ci de o simpla intrebare. Cat de greu se intra la Titu Maiorescu pe Medicina Dentara fata de Carol davila? Multumesc anticipat de raspuns!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E facultate privata, nu are cum sa se intre greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa te preocupe cat de grea este admiterea. Avand in vedere ca vrei sa te faci medic si crezi ca ai stofa pentru asta, tot ce ar trebui sa te preocupe este studiul. De intrat se intra aproape in orice facultate de medicina din Romania, si francezii spuneau (citeam pe undeva) ca la noi sunt prea usoare studiile de medicina comparativ cu ei. As alege o universitate de stat pentru ca e si mai sigura diploma, la privat se fac si smecherii. Ba ca nu e acreditata, ba ca nu stiu ce.
Daca esti serios/serioasa si vrei sa profesezi in medicina cred ca ar trebuie sa te intereseze doar ce ai tu de invatat, cum sa te perfectionezi pe acest drum. Nu chestii de admitere, cine e bun intra si la Paris, cine nu...sta acasa. Stiu cazuri care au dat de mai multe ori la medicina si nu au reusit, pana la urma au dat la alte facultati (ce nu tin de medicina) si au reusit. Trebuie sa vezi daca este sau nu de tine. Daca iti place sa pui mana pe cartile de medicina sau preferi telefonul/laptopul etc. Daca nu o faci din placere iti pierzi vremea, vedem atatea cazuri de medici slabi care sigur au avut note mici in facultate si au mers mai mult din scarba sau pentru ca asa i-a indemnat parintii. Parintii vor dar si la copil trebuie sa-i placa si sa fie in stare de asta.