| mariuscdrz a întrebat:

WFH vs lucrat la birou?
Salut! In prezent lucrez part-time, 4 ore pe zi, la un call-center pentru Orange, in acelasi timp sunt si student. Sunt angajat aici de mai mult timp unde am lucrat ba din birou, ba de acasa(WFH), fiindca aici ai posibilitatea de a lucra si din birou si de acasa. Sincer sa fiu, detest sa lucrez de acasa si as alege oricand lucratul de la birou decat sa stau cateva ore inchis in casa intre 4 pereti. De acasa trebuie sa ai conexiune buna de internet, aplicatiile merg in latenta, te scoate tot timpul din programul de munca datorita unor erori sau de la net, clientii ma aud foarte prost, de multe ori trebuie sa urlu la clienti sa ma auda, eu stau acasa la parinti si chiar daca am camera mea, cand lucrez, avand in vedere ca am vocea groasa, se aude in toata casa ce vorbesc eu cu clientii si nu imi place sa deranjez toata casa cand lucrez. Alta problema ar fi ca efectiv cand lucrez stau 4 ore inchis in camera mea, singur cuc intre 4 pereti, ma simt ca si cum as fi pedepsit. Personal pentru mine lucratul de acasa e groaznic si sincer as prefera sa lucrez doar de la birou, in niciun caz sa mai lucrez de acasa, chit ca pierd mai mult timp pe drumul de acasa la birou si invers, dar prefer mai mult sa stau in birou, sa socializez cu colegii, sa glumim, sa mai spunem una-alta, sa mai povestim diverse lucruri, sa pot vorbi decent cu clientii si sa nu fiu nevoit sa urlu la clienti ca nu ma aud. Voi ce parere aveti despre WFH?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Una excelenta.
Sunt o persoana mega organizata si lucrez de acasa mult inainte de pandemie. Imi fac programul cum vreau, mananc ce vreau cand vreau, ma mai intind 5 minute, stau in trening, ascult ce muzica vreau, vine curierul cand vreau, la sfarsitul programului sunt direct acasa fara sa mai am treaba cu traficul oribil, e cald, vara e racoare cat am nevoie happy

| BIoody a răspuns (pentru suntserios):

Hai ca da laughing))
Printule cam comod tu asa de fel a? laughing)

| suntserios a răspuns (pentru BIoody):

Pragmatic nu comod.
Si cand e vorba de viata mea pot sa fiu cat de pragmatic vrea c.uru meu de print.

| BIoody a răspuns (pentru suntserios):

Cine poate poate :]
Felicitari, macar esti sincer. Asta conteaza.

| SingleForOne a răspuns:

Contra: Nu se potriveste oricui, necesita investitii de a avea un calculator sau laptop, microfon, si altele, viata sociala este minima.
Pro: Poti pastra multi bani (din cheltuielile pentru transport, iesiri in oras, mancat fast-food etc, cand lucrezi de la birou), poti sa-ti organizezi timpul aproape cum vrei tu, poti sa organizezi intalniri in oras prin decizie, nu din impuls.
Adica, la viata sociala, cand lucrezi de acasa, se simte altfel cand propui sa faci o iesire in oras, sa te distrezi cu prietenii, si sa organizezi activitatile (din perspectiva mea, e mai bine).

| mariuscdrz explică (pentru SingleForOne):

Eu locuiesc intr-un sat la periferia Bucurestiului si aici nu prea ai ce face, te plictisesti, asa cand ma duc la birou, pe langa birou, mai trec si pe la un mall, mai ma duc la un kfc, mai dau mesaj la vreun prieten si ies prin parc sau pur si simplu ma plimb. Acasa, ma plictisesc groaznic.

| SingleForOne a răspuns (pentru mariuscdrz):

Pai tocmai ce intentionam sa spun. Poti sa inveti mai bine cum sa-ti gestionezi timpul, banii, energia, abilitatile sociale si/sau alte abilitati. Ce faci tu, esti influentat de altii si de magazine, esti pe mod de autoconsum. Depinde numai de tine ce vrei sa faci mai departe.

| mariuscdrz explică (pentru SingleForOne):

Nu are sens ce ai spus tu cum ca as fi influentat de magazine sau de altii. Doar am zis ca prefer mai mult sa ies in oras, la magazine sau cu prietenii, decat sa stau incuiat in casa. Eu sunt de fel o persoana extrovertita, am 21 de ani, nu am copii sau nevasta si nu am alte responsabilitati in afara de studii. Cu timpul "economisit" lucrand de acasa nu fac nimic special. Bine, oricum cand am alte treburi, lucrez de acasa, cand nu am, ma duc la birou.

| SingleForOne a răspuns (pentru mariuscdrz):

Eu am 23, la fel ca tine, extrovertit, ieșiri în oraș, etc. Trebuie să-ți dai seama și de aceste lucruri, și te vei bucura de lucrul de acasă, chiar dacă are dezavantajele pe care le-ai spus.