| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Cum sa fac față cu un loc de muncă solicitant? Lucrez la MC de o săptămână și servesc clienții, stau 8 ore în picioare și merg, de la 13:30 la 22:00 și când ajung acasă nu mai pot de picioare, mă dor enorm... Am 19 ani și nu am probleme cu greutatea, din analize reiese că sunt perfect sănătoasă, doar că nu mai suport așa... de lucrat trebuie sa o fac și nu am bacul, alt loc de muncă nu am găsit. Ce sfaturi îmi oferiți pentru oboseala extremă după muncă? Pentru durerile de picioare? O să mă obișnuiesc și nu o să mă mai doară după un timp?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să te obișnuiești sau poate nu. Ai nevoie de încălțăminte ortopedică. Iar în perioada de odihnă să faci auto masaj și gimnastică de recuperare. Dacă nu reușești astfel, ești nevoit să treci la altă muncă.

| Freya1 a răspuns:

E normal dacă stai mult și nu am mai prea făcut nici mișcare înainte sa simți durere.
Încearcă sa vezi cu timpul după ce te odihnești cum mai e.De făcut ceva anume nu știu sa te sfătuiesc decât sa ai grija la încălțări.Iar dacă simți ca nu mai faci fata mai bine sa mergi la un supermarket ca îți e mai rentabil.La MC e si solicitant rău.
Sau încearcă un curs de calificare.Cu 12 clase totuși mai găsești de bine de rău ceva.

| VoidEternal a răspuns:

Te obișnuiești. E normal la început. După prima luna o sa fie mult mai bine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Niste pantofi comozi, ciorapi compresivi sa nu faci varice, masaj la picioare

| anonim3248 a răspuns:

Deci pentru durerea de picioare
- seara când ajungi acasă te întinzi în pat și pui picioarele pe o pernă sau un burete de 15 - 20 cm
- faci asta de fiecare dată când vii de la muncă seara sau la prânz dacă ești de dimineață
- după cam 30 de zile nu o să mai ai dureri de picioare
Acum te dor picioarele că ai trecut direct la 8 ore de stat în picioare.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Ce am scris eu este sfatul care este dat la toți angajații noi în magazine alimentare unde trebuie să stea în picioare 8 ore angajații.
Trebuia să vă spună și vouă cei de la MC cum să faceți cu picioarele ca să vă treacă durerea în 30 de zile.