| Cristinelarseni a întrebat:

A fost cineva la mine sa îmi facă o lustră dar când a pus lampa de control în dulie s-a ars toată lustră iar la interupator nu merge ledul ăla roșu care e problema acum și ce trebuie să fac?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cam așa se întâmplă cînd Dorel își face de lucru...
Chemi un electrician adevărat să îți rezolve problema. Asta daca e mai mult decat o siguranță sărită. Alți bani, alta distracție.

| darrio2007 a răspuns:

Cineva ăla nu era de meserie. Ti-a sarit siguranta, schimba dulia si da-i un sut in fund ăluia care a fost la tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

A facut scurt deoarece a legat el firele in tavan aiurea sau a rupt firele in dulie si cand a bagat surubelnita a bubuit, bravo putea arde instalatia firele din zid ca sunt vechi de 50 de ani firele alea, acum scoate lustra lasa firele in tavan libere sa nu se atinga, pune siguranta din tabloul din casa si aia de pe hol ca a sarit si pe hol siguranta de pe etajul tau la apartamentul tau si si aia din casa, dupa ce ridici siguranta, desfa duliile de la lustra si verifica firele trebuiesc schimbate toate firele din lustra, deci mai bine o arunci si cumperi una nouă. Cheama un electrician autorizat Enel sa montteze lustra nu pe nea caisă ăla care a stricato.

| mi25 a răspuns:

Sper ca ai avut sigurante fuzibile si s-au ars (sau s-au decuplat) ele, nu instalatia. Daca este siguranta este usor de rezolvat. Cred ca ai si facut-o.