| RedBull69 a întrebat:

Acum 1 săptămână am achiziţionat o centrală termică cu 1.895 de lei şi arata o problemă arată E5 centrală e Motan marca făcută cred de Kober cum se rezolva in manualu de instructiuni arata E5-Lipsa evacuare gaze arse Se opreste centrala in conditi de siguranta si se apeleaza serviceu-l o metoda asa de acasa ca doar vedeti si voi e ger afara si mori de frig in casa pana vine serviceul ajutatima.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tine de un service autorizat. Ceva impiedica evacuarea gazelor.Banuiesc ca nu ai chemat pe cineva specializat sa ti-o monteze.Cheama pe cineva autorizat sa umble la ea.Nu te juca cu focul.

| mihai69 a răspuns:

Deși probabil ai rezolvat problema, îți spun totuși ce provoacă asta: când e ger foarte puternic afară, aburii rezultați în urma arderii gazului condensează pe țeava de evacuare și înghețând, formează acolo un dop care face ca senzorii centralei s-o oprească din cauză că nu se mai pot evacua gazele arse.
O simplă desfundare a coșului de evacuare rezolvă problema (cu grijă să nu-l deteriorezi! de obicei e un burlan special, format de fapt din două țevi puse una în alta; pe cea largă intră aerul de afară care întreține arderea, pe cea mai subțire, din interior, ies gazele. Ele NU trebuie să comunice una cu alta, de aia trebuie să ai grijă să nu o găurești cumva pe aia din mijloc). Apoi resetezi centrala și trebuie să repornească singură.

| anonimg a răspuns:

Mai bine mori de frig decat de. altceva.
Si cei de la gaze poti sa iti repare centrala contra cost.