| alexandrubt13 a întrebat:

Acum ca este sezonul cireselor visinilor am si eu un visin dar cam pe duca se usuca din cate am citi nu prea mai exista acest soi de visin la vanzare se chema pe timpuri visin spaniol asa ca o cireasa mai potrivita alb cu bataie in rosu la coacere mai9 exista acest soi pe undeva de cumparat?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca visinul tau e batran (peste 20 ani) se poate revigora prin curatire radicala (taierea "inapoi" a crengilor coroanei. Un viticultor bun stie sa-l curete cum trebuie (primavara, cand sa faca muguri).

De asemenea, se pot altoi crengi din visinul tau pe alta radacina, rezistenta.

Si, nu in ultimul rand, poti cumpara alti visini tineri, care vor da fructe dupa 3-4 ani.

1 răspuns:
| DrGoogle a răspuns:

Ai dat macar un serach pe google?
http://www.pomicultor.ro/......in-spaniol