| Whateverrr a întrebat:

Aerul conditionat improspateaza aerul sau il raceste pe cel deja existent in cameră?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aerul condiționat split doar răcește aerul din încăpere. Dacă vrei împrospătare, trebuie să aerisești. Manevra asta se va face pe timpul nopții, doar dacă temperatura exterioară e mai mică decât cea din încăpere, altfel ai cheltuit degeaba pe curent să răcești atmosfera...

| Sofer a răspuns:

Îl raceste pentru ca sufla aer rece.

| edit28 a răspuns:

Doar ia aerul de afara, il receste si il baga in camera. Filtrul din el se va murdari cu timpul din cauza particulelor din aer si daca nu este curatat periodic va capata un miros urat din cauza bacteriilor ce se dezvolta acolo. Asa ca nu este tocmai sanatos.

| regis a răspuns (pentru edit28):

Nici vorba. Aerul conditionat nu ia nici un gram de aer de afara.
Aerul conditionat preia caldura dintr-un radiator aflat in incapere si o "transfera" in unitatea externa. Aerul din incapere este circulat de un ventilator prin radiatorul racit, ceea ce produce doua efecte: racirea aerului si condensarea vaporilor de apa.
Deci nu, aerul conditionat nu improspateaza aerul, doar il raceste, il usca si unele il filtreaza.

| MeraO a răspuns:

Aerul conditionat nu improspateaza aerul, ci doar il raceste. Pentru aer proaspat iti trebuie purificator de aer. Eu am si sunt extrem de multumit de purificatorul sharp plasmacluster, este foarte misto. sunt singurele folosesc cu ioni si pozitivi si negativi care se raspandesc peste tot si purifica tot aerul, nu doar cel care este in miscare si absorbit in aparat