| Sonia822 a întrebat:

Poate cineva sa-mi explice cum raceste in camera un aer conditionat, asa, pe intelesul meu? Ma intereseaza daca se pulverizeaza agent frigorific, cum se raceste de fapt incaperea?

Răspuns Câştigător
| lussa a răspuns:

Aerul cald din incapere este filtrat si condus pe vaporizatorul situat in unitatea interioara, prin tevile caruia circula agentul frigorific aflat in stare de lichid rece. aerul cald se raceste in contact cu tevile vaporizatorului, este racit si eliberat inapoi in incapere, iar caldura este transferata agentului frigorific. Pe masura ce agentul frigorific preia caldura aerului din incapere, trece din starea de lichid rece in starea de gaz rece cu presiune scazuta; Pentru a incepe un nou circuit de racire, este necesar ca agentul frigorific aflat in stare de gaz rece cu presiune scazuta sa atinga din nou starea de lichid rece. Astfel, la nivelul compresorului situat in unitatea exterioara, este marita presiunea gazului si, implicit, temperatura acestuia, prin comprimare. Cu alte cuvinte, dupa ce paraseste compresorul, agentul frigorific se gaseste in starea de gaz fierbinte, cu presiune ridicata; La nivelul condensatorului, situat in unitatea exterioara, agentul frigorific aflat in stare de gaz fierbinte cu presiune ridicata, condenseaza (prin cedare de caldura) la temperatura si presiune constanta. Dupa ce trece prin ventilul de laminare, agentul frigorific redevine un lichid rece, incepand astfel un nou circuit de racire.

| Sonia822 explică (pentru lussa):

Puteti sa-mi spuneti daca agentul frigorific ajunge in vreo forma si cantitate in aerul din incapere?

| lussa a răspuns (pentru Sonia822):

In mod normal, nu ar trebui. Dar dacă există defecțiuni, pot interveni pierderi de agent frigorific.

| Sonia822 explică (pentru lussa):

Nu ma refer neaparat la pierderi, ma gandesc daca cumva agentul frigorific poate fi transformat din stare lichida in stare gazoasa, si pulverizat in camera ( fara sa realizez, fiind incolor, inodor)

| Sonia822 explică (pentru Sonia822):

Am dat drumul la aerul conditionat in alta camera, l-am inchis, am stat la 27 grade si a aparut un harait in piept. ma interesa daca e posibil sa fi inhalat agent frigorific laughing

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aparatele de aer conditionat functioneaza asemanator cu frigiderele si se bazeaza pe un fenomen fizic: temperatura scade la evaporare rapida de lichide.

Poti face si tu un mic experiment acasa:
In fata unui ventilator pornit la viteza mai mare de rotire atarni o bucata de tifon, umezita in apa.
Daca apa picura deasupra tifonului, suflul de aer o pulverizeaza in aer, care se raceste (impreuna cu camera).