Întrebare recomandată | AnonimIlluminati a întrebat:

AJUTOR TPU! am la balcon, un geam cu rama de aluminiu. facand curatenie, am gasit o solutie speciala pentru curatat aluminium`ul.cu aceasta solutie mi-am curatat si o bicicleta(cu cadru de aluminiu)si multe alte obiecte.iar la final aratau minunat.atunci..ce m-am gandit:saa incerc sa curat rama geamului cu aceasta solutie. dupa ce am terminat si s-a uscat, am observat ca de fapt am facut o mare prostie.rama arata groaznic(cu tot felul de urme pe ea..ca si cele de apa cu sapund cand se usca pe masina).ce sa fac sa readuc rama la starea initiala AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca e aluminiu nevopsit, curat, adica daca se vede metalul, fugi repede la magazinul cel mai apropiat cu materiale de constructii, sau casnice, si ia smirghel de ganulatie minim 600 si dai cu el pe rama pina ce iasa orice urma. La sfirsit nu se va vedea ca l-ai smirgluit, daca o faci atent. Daca e insa vopsita rama, poti sa o revopsesti, iar daca e data cu lac, o smirgluiesti, si apoi o dai din nou cu lac.

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Incearca sa cureti cu un burete moale si apa cu otet sau bicarbonat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai ai ce, poate cu unpic de acetona, nu merge amin nu ai altceva ce sa-i mai faci.

| LIN2010 a răspuns:

Poti incerca un tratament de ''polish'' ca la autoturisme, va conferi luciu, dar nu vei putea sa mai scoti acea nuanta mata a profilului de aluminiu.Succes

| Turdeanul a răspuns:

Nu mai poti repara daca ai pus multa solutie de aia