| OvidiuMocanu a întrebat:

Ajuuutoor, vă rog frumos să înțeleg, voi cumpăra în 2 zile un apartament de 3 camere în Cartierul Latin apartamentul are 100mp utile si Cota indiviză de 53mp +7mp proprietarul îmi spune ca nu are loc de parcare si mă trimite să închiriez loc de parcare.eu am cadastru si intabulare pentru apartament dar apar si cotele indivize.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cota indiviza se refera la cota aferenta apartamentului tau din suprafata de teren aferenta blocului si spatiile comune (holuri, scari, uscatorii, etc, dupa caz).

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu spui ce anume vrei sa stii! Nu stii ce sunt acele "cote -parte indiviza"? Nu stii ce inseamna "suprafata utila"a apartamentului? Crezi ca locul de parcare se refera la acele "cote indivize"?

Vezi mai jos explicatia termenilor pe care banuiesc ca nu-i intelegi:
* condominiu ->imobil, bloc de locuinte, format din parti de proprietate individuala (apartamente) si parti aflate in proprietate comuna
*cota indiviza/ cota-parte din proprietatea comuna->cota din proprietatea comuna care revine fiecarei proprietati individuale( vezi definitia in Legea Asociatiilor de proprietari 230/2007, Art.3, litera e : http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1215 )
*suprafata utila a aparamentului ->suma suprafetelor tuturor camerelor,bailor, bucatariei, holurilor, satiilor de depozitare etc. din interiorul apartamentului. Nu cuprinde suprafata balconului exterior( banuiesc ca, in cazul tau, balconul are 7 mp)
* proprietatea comuna -> toate partile dintr-un condominiu care nu se afla in proprietate individuala si care sunt destinate folosirii in comun de catre toti proprietarii.Toate aceste parti formeaza obiecte ale coproprietatii fortate,adica ale starii de indiviziune fortata si perpetua,destinata a fi utilizata in comun de proprietarii apartamenrelor.
Proprietatea comuna include:
- terenul pe care este construit blocul, curtea blocului (daca exista!),fundatia, structura de rezistenta,acoperisul,terasele,cosurile de fum,pivnitele/subsolurile, holurile,scarile, casa scarii, spalatorii, uscatorii, tubulatura de gunoi, rezervoarele de apa, lifturile, conductele de apa calda, rece si de incalzire care trec prin proprietatea comuna si de la care pot fi racordate instalatiile individuale.

p.s. Locul de parcare daca nu se afla in curtea blocului ci pe domeniul public, va trebui sa-l inchiriezi de la primarie.

| popa07ady a răspuns:

Cote indivize la ce? tu cumperi numai apartamentul, ce treaba are parcarea? Parcarea tine de primaria orasului (eu asa stiu)