| JerichoATM a întrebat:

Am adus de la tara dintr-o sura niste scaune vechi si nefolosite de mult timp si au lemnul plin de niste gaurele mici care presupun ca sunt de la cariile de lemn. Cum as putea sa le fac utilizabile fara sa imi pun in pericol parchetul si celelalte obiecte din lemn de prin casa? Oare daca le vopsesc, mor bestiile alea mici?

Răspuns Câştigător
| MyFirstLove a răspuns:

Spalale bine, dupa le lasi sa se uste bine si le dai cu lac sau cu vopsea.happy

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Exista un lac pentru lemn,chiar si la cutii mai mici. Daca le dai cu acesta,mor si bestiutele sigur. Daca vrei sa folosesti o vopsea obisnuita, da intai un grund de lemn. Odata vopsite, cuorice ai face-o, bestiutele mor oricum. Daca nu vrei sa le vopsesti, spala-le cu o carpa muiata in motorina si lasa-le undeva la umbra.Dai de 2-3 ori.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Dai cu spray de muste in gauri si apoi pui lac de lemn

| AlexPopescu a răspuns:

Cea mai sigura solutie pentru a scapa de cariile de lemn este FOCUL (nu glumesc). Nu este recomandat a aduce in casa lemn cu carii.
Larvele raman in interiorul lemnului si timpul lor poate varia de la cateva saptamanani pana la 12 ANI, in functie de specie.