| minime3 a întrebat:

Este bine sa am cat mai mult lemn in casa? Mobila din lemn masiv, masuta de cafea din lemn, lampa cu picior de lemn etc? Ce atmosfera creeaza lemnul? Si cu ce il putem asorta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru cine trebuie sa fie bine sau rau?
Lemnul masiv este clar un material superior oricarei variante de placa presata.
Atmosfera creata este diferita in funcție de finisaj, lemnul nu e întotdeauna rustic, cel mai adesea dă o notă clasică, de eleganță si distinctie, dar poate fi chiar fi ultramodern sau chiar minimalist, daca ma gandesc la stilul nordic.
Cu ce se asorteaza? Cu orice alte obiecte de calitate.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Il poti asorta cu tot ce-i vechi, rustic, taranesc... sau usor clasic.

| minime3 explică (pentru Violleta2022):

Usor clasic, daaa! Multumesc!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Singurul dezavantaj al lemnului ar putea fi faptul ca este combustibil, in caz de incendiu.
Dar ca material pentru mobila si decoratiuni, cred ca este cel mai bun. Are un miros ok, nu influenteaza climatizarea (precum fierul sau sticla/produsele ceramice), arata bine si nu este casant, dar nici prea dur.
Pana si o masuta de cafea e mai prietenoasa daca e din lemn, decat din sticla si fonta.

| minime3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult! Asa am gandit si eu!

| relian a răspuns:

E bun daca este nou, ori daca il faci tu sa fie ca nou.Altfel da un miros ce mie nu imi place, lemnul vechi miroase naspa.Deci daca razuiesti,slefuiesti si dai cu lac,sau il vopsesti,aia da.

Lemnul absoarbe sunetele,deci este bine si din pctul asta de vedere.
Patul de lemn ar fi bun,asta daca esti singur,daca esti cu iubitu,iubita,nu-i bun,asta e clar laughing scartie de aud pana si vecinii.
Cu ce asortezi? Pai cu ce vrei tu,lemnul daca este lemn il poti vopsi,lacui,colora etc,mie personal imi place alb sau negru,nu mai sufar culorile alea de lemn natural, asta daca stii la ce ma refer. Vopsea alba aia da f bine, alba in ulei, aia e beton, frumos, luminos.

| Willis a răspuns:

Dacă îți place, nu e nici o problemă. Ar fi atmosferă de rustic.
Probabil cu alte lucruri în culori asemănătoare..se poate asorta.