| Mihaila_Adrian_1996 a întrebat:

Am auzit ca poți sa iei teren gratuit de la primărie. Este adevărat? Si ce criterii trebuie sa îndeplinești?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de primar si de mandatul acestuia. De exemplu a fost in Bacau un fel de programa de genul acum 4-5 ani cred, cand era la conducere Cosmin Necula. Si programa suna in felul urmator : O parcela de teren destul de mare in afara orasului, era pusa la dispozitie pentru tineretul care ar vrea sa-si faca o casa acolo. Si trebuia sa te duci la primarie pentru a-ti depunde dosarul. Din nu stiu ce motive, programa s-a dizolvat si cand a venit la conducere noul primar, Lucian Viziteu, a abandonat aceasta programa pe motiv ca acea parcela de pamant apartine statului si trebuie sa fie folosita de baza militara de prin zona.

Atentie, asta find doar in Bacau pentru ca avea acea parcela disponibila. Deci nu peste tot e asa ceva. Nu stiu unde ai auzit tu, dar asa ceva nu se practica in toate judetele si orasele tarii.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Cauti pe siteul primariei.In teorie nu este chiar gratis.

https://alba24.ro/......93269.html

https://cluj24.ro/......86450.html

Succes.

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu de unde ai auzit așa ceva. Poate doar în anumite situații speciale, dar cu siguranță nu este o practică generală ca primăriile să ofere oamenilor terenuri gratuite.