| Andrei9716 a întrebat:

Ce iti cere banca pentru un card de cumpărături? Ce criterii trebuie sa îndeplinești?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cele mai bune banci (din cele mari) sunt ING si BT. Daca ai un venit de minim 800 lei (la BT) poti lua un card STAR Forte care poate avea pe el maxim 25.000 lei. De obicei se da cam de 3 ori venitul. Te costa 20 lei la emitere si 25 lei pe an comision de administrare. Poti plati in rate pana la 24 de rate (depinde de magazin) dar majoritatea au 6 sau 12 rate.

| Gizăz a răspuns:

Sa ai cel putin 18 ani, sa fii angajat cu contract permanent de munca de cel putin sase luni sau un an (depinde de magazin) si sa nu apari cu datorii in baza de date. Atat. Mai departe, suma maxima pe care ti-o dau depinde de salariul pe care-l ai. Dar chiar si la minim pe economie iti dau vreo 2800-3000 lei.

| Andrei9716 explică (pentru Gizăz):

Am 4 luni de contract 22 de ani si nu am alte datorii contract nedeterminat

| Gizăz a răspuns (pentru Andrei9716):

Incearca. Dar nu cred ca primesti daca ai mai putin de sase luni. Mai bine mai astepti doua si te duci dupa.

| Violleta2022 a răspuns:

- sa ai peste 18 ani impliniti
- minim 12 luni muncite
- si sa ai contract permanent de munca