| Proton a întrebat:

Buna, imi poate spune cineva, daca stau la un bloc care are centrala proprie, centrala blocului si las caloriferele pornite non stop, imi va veni factura mai mare? Sau nu conteaza cat lasi caloriferele pornite la acest gen de incalzire.

Răspuns Câştigător
| Dragobeta a răspuns:

Pe calorifere exista repartitoare? Daca da, platesti cat ai consumat. Daca nu, se plateste la pausal (toti aceeasi suma in functie de suprafata).

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că îți va veni factura mai mare. Când există centrala de bloc exista și gigacalorimetru pe apartament.

| Proton explică (pentru suntserios):

Unii zic ca da altii ca nu, nu mai inteleg, proprietarul imi spusese ca nu conteaza cat le las deschise iar acum vad la afisaz ca e 1000 lei e plata

| suntserios a răspuns (pentru Proton):

Nu cred ca exista bloc cu centrala de bloc fara gigacalorimetru.
Drept dovada ca acum platesti mult

| ioana748 a răspuns:

Daca nu aveti contorizare proprie si factura se împarte pe apartamente, nu conteaza cat lasi caloriferele deschise.

| Proton explică (pentru ioana748):

Multumesc, si stiti daca factura se poate plati doar pe o anumita luna? proprietarul de la care am luat chiria mi-a zis sa platesc la CEK, dar arata suma de 1000 si ceva de lei... eu vreau sa platesc doar pentru luna in care m-am mutat...

| ioana748 a răspuns (pentru Proton):

S ar putea atata sa fie pentru luna trecuta, daca v ati mutat in Ianuarie, Februarie.
Depinde cate camere sunt.
Va dati seama ca nimeni nu face economie.
Unde va arata?
Este un panou al blocului?
Si cum sa platiti la CEK?
Aveti un cont anume unde sa achitati?

| Proton explică (pentru ioana748):

Este pe panou, m-am mutat pe 1 februarie, si pe panou scrie ca putem plati intr-un cont din CEK bank, dar efectiv arată suma de 1000 lei si inca ceva, proprietarii mi-au zis ca nu sunt restante, data afișării este pe 24 februarie. nu inteleg ce e cu suma aia, am ținut caloriferele mereu pornite pentru ca tin minte ca mi-au zis ca nu conteaza cat le ți pornite ca nu platesti mai mult, nu am repartitoare pe calorifere

| ioana748 a răspuns (pentru Proton):

Sa stii ca gazele sunt foarte scumpe.
Da, nu contează si toata lumea le tine asa, deschise la maxim.
De aceea si costurile acestea.
Daca ai 2, 3 camere si calorifer la baie, bucatarie, hol.....cam tot atata iti venea si daca aveai centrala proprie si mergea fara oprire la 25 de grade de exemplu.
Imi pare rau, cu totii suntem ingroziti de facturi in iarna asta.