| thmmy a întrebat:

Am o centrala vaillant pe 28 kw cu tiraj fortat. In momentul de fata am 3 calorifere conectare la ea.( unu la baie, unu in bucatarie si unu intr-un dormitor)
Centrala este intre baie si bucatarie. Dupa bucatarie urmeaza dormitorul. Dupa dormitor urmeaza inca 3 camere destul de mari ( au o inaltime de 2.70 ) casa este construita demult timp.Doresc sa prelungesc circuitul centalei si in aceste trei camere.Problema care ma framanta este daca teava care a pus-o instalatorul este suficient de groasa. Acesta a pus pana in primul calorifer teava de acelasi diametru cu cele de la centrala dupa care a trecut la cea mai subtire ( adica din aceea pentru calorifer). Este bine ce a facut? Ce sfat imi puteti oferi sa fie cat mai bine. Multumesc pentru ajutor

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Este bine. A pus teava de 15. La centrala merge 18. Se poate prelungi cu aceeas teava de 15.