| Andreea256 a întrebat:

Buna Acum 10 ani am luat o Centrala Ariston totul a mers bine pana acum scade presiunea foarte des trebuie sa pun apa in centrala dimineata si seara seara o gasesc cu presiunea aproape de 0 la apa calda nu am probleme cand porneste face un zgomot cam ciudat(gen cand se opreste zzzzz putin.) dar nu tare. am 6 calorifere in toata casa si 1 nu merge curgea apa de jos sa lucrat tot si acum nu mai se incalzeste deloc (e aerisit) Poate sa fie ceva de la pompa? ca scade asa de des presiunea? Va rog ajutati-ma! Centrala isi ia singura tot ce trebuie dar... acum nu prea face asta.

3 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu e pompa. Pierzi apa din instalatie pe traseu. Nu e din centrala. Zgomotul vine de la schimbatorul de caldura. Centrala nu isi alimenteaza singura traseul de caldura. Nu chema service-ul ca te taxeaza degeaba, vezi pe traseu unde pierzi apa. In principiu e la parter buba. La caloriferul care nu merge, vezi la partea inferioara trebuie sa ai robinet de retur si e inchis, il desfaci cu o cheie inbus sau cu surubelnita (depinde de model).

| BRG a răspuns:

M ai bine chemi un specialist să nu te bagi tu că poate explodează.

| Darkhawker a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa chemi un specialist de la Service sa se uite atat la centrala cat si la toata instalatia din casa... si din ce descrii nu e bine sa o lasi asa mult timp.