| qqvoicunectarieqq a întrebat:

Am cumparat un lămîi de la lidl si scrie (avertismente,necomestibile,)si pe eticheta arata niste lămîi mari deci nu e varianta ornamentală îm puteți spune daca este comestibil, si are florile cu putin roz pe ele si are si țepi dar nu scrie ce soi ie!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este vorba de coaja lamailor, nu de continut. Sunt date cu substante ca sa reziste la transport. Daca ai citit la fel cum scrii, nu ma mira.

| francut a răspuns (pentru darrio2007):

E a luat o planta, lamaiul, nu fructele. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru francut):

Si de ce se intreaba daca e comestibil? Sa manance planta?

| francut a răspuns (pentru darrio2007):

Frunzele. Nu vezi ca nici ea nu a inteles ce a cumparat?

| francut a răspuns (pentru francut):

Producatorii si vanzatorii sunt obligati sa puna astfel de avertismente. Ca si la jucariile copiilor: daca le baga in gura, se sufoca (un exemplu).

| relian a răspuns:

Daca scrie ca este necomestibil atunci asa este.Sunt specii de lami, portocal la care NU se consuma fructele, aia spune acel avertisment. Daca vrei sa le maninci nu-s bune la gust, incearca si o sa vezi.Sunt si portocali care fac fructe necomestibile.
Nu este vorba despre nici o chimicala,toti pe aici bat gardurile,fiecare isi da cu presupusu.
Vnazatorul te atentioneaza sa stii,nu ca ai muri daca ai incerca sa consumi, ci pentru ca asa se face, te atentioneaza sa stii ce cumperi, ca dupa sa nu te duci la el sal reclami ca tu voiai lamaii sa le folosesti si el tia vandut banane laughing
Sunt pomi fructiferi ornamentali, la care fructele nu-s comestibile, deci necomestibile nu otravitoare.Necomestibil inseamna ceva ce nu poti manca, ca gust ca mai stiu eu ce.
Pe pomii fructiferi scrie fruit la aia care vin din afara.
Concluzia este ca tu ai luat un lamai ornamental, nu stiu exact ce gust au lamaile, probabil sunt f acre sau fade sau mai stiu eu ce alt gust au, deci practic sunt necomestibile.

| anonimg a răspuns:

Probail acel lamai este pentru ornament, chiar daca este unul real, natural; si nu ai voie sa consumi din el probabil din pricina ca a fost crescut cu chimicale care ar face rau organismului uman.
Deci daca scrie necomestibil, atunci asa este. Il poti duce inapoi daca ti-l primeste.
Daca vrei unul comestibil, specifici vanzatorului acest lucru.

| Lostlyric a răspuns:

Daca nici avertismentul nu-l crezi, pe noi de ce ne-ai crede?

| DakyaMike a răspuns:

Am gasit pe Google, cu greu raspunsul firmei producatoare la aceasta intrebare. Il aveti mai jos intre ghilimele. Tineti cont ca originalul este in olandeza, iar traducerea in romana este automata, cu Google Translate.
"Va trimit prin prezenta raspunsul referitor la planta de Citrice.

Crescătorii acestor plante au folosit unele pesticide în timpul cultivării pentru a oferi plante care sunt sănătoase și lipsite de boli și insecte. Ei folosesc o cantitate minimă de pesticide pentru a se asigura că nu există dăunători pe plante. Pesticidele folosite se descompun în timp, iar fructele sunt din nou potrivite pentru consum.

Cerințele din Europa sunt foarte stricte pentru produsele potrivite pentru consum și testăm temeinic plantele înainte de a fi livrate în magazine.
În testul final, reziduurile erau încă peste nivelurile acceptabile pentru a fi vândute ca plante comestibile. De aceea, pe etichetă se precizează că fructele nu sunt comestibile.

Sperăm să vă fi informat suficient și să vă dorim multă distracție cu planta.

Cu sinceritate,
Flora Van Dyke"