| Zuse a întrebat:

Am de corectat un tavan care in urma deteriorarii a fost reparat partial de cineva fara pic de simt estetic...

Zona reparata are in jur de 50 cm pe rotund, in unele locuri nu este uniform si iese urat in relief.

Sa il corectez la dalta nu cred ca este o idee buna avand in vedere vechimea constructiei, ma gandesc ca pot remedia zona prin slefuire insa nu stiu ce unelte imi trebuie pentru asta.

Slefuitoarele orbitale se opresc la apasare fortata, un polizor cu disc in forma de cupa nu imi suna a idee buna avand in vedere pozitia pe tavan si faptul ca nu am aparatoare la el, insa daca este o idee se poate rezolva.
Ce imi cecomandati?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai spus din ce e tavanul, rigips, pod de lemn cu pamant si trestie peste lemn, planseu de beton, detaliile stricaciunii, e crapat, e gaura, etc, poate o poza?

| Zuse explică (pentru anonim_4396):

Am vrut sa scriu materialul dar mi-a scapat.
este ciment, o casa mai veche. A fost o gaura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuse):

Tavan din ciment, la o casa mai veche merge sa umplii cu ghips folosit la cosmetizarea imbinarilor de la placile de rigips si sa slefuiesti cu banda abraziva, prima data una grosiera cu granulatie mare iar pentru finisare una cu granulatie foarte fina, dupa ce se usuca poate fi vopsit cu lavabil, in mod normal acest material nu schimba nuanta lavabilului, nu ai nevoie de scule specializate.