| alexandrubt13 a întrebat:

Am de gand sa-mi iau numai un frigider de 399l pana in 4000 roni, am gasit asta Liebherr Re 5220 Plus Frigider fix cu EasyFresh, dar ma gandesc poate e mai bun no frost. Nu inteleg totusi diferenta, ma gandesc si la un Bosch, astept o parere de marca aleasa, mai am 2 cogelatoare mai mici si fara probleme tot leibherr.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

EasyFresh este o tehnologie de crestere a umidității in unele compartimente ale frigiderului (utila la pastrarea fructelor), iar no frost împiedică formarea ghetii in tot frigiderul. Nu prea cred ca un frigider de acest nivel poate veni fara no frost.
Ca si marcă, desi Bosch are produse premium in orice domeniu iar eu sunt fan al lor, Liebherr cam face legea in domeniul frigiderelor, la fel cum Miele de exemplu da tonul la masini de spalat si aspiratoare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fram

| relian a răspuns:

Nu intelegi diferenta la ce anume? Ai spus ca ai pus ochii pe un frigider Liebherr, eu nu am auzit de marca asta, dar daca spui ca tu ai si este ok, atunci nu-i problema.

Deci ce anume nu intelegi mai exact? Vrei sa stii daca Bosch ar fi mai bun, ori ce diferenta nu intelegi?

| Pitbull27 a răspuns (pentru relian):

Liebherr sunt de proveniență germană, iar firma care le produce face parte din concernul german Liebherr ( care este cunoscut pe plan mondial în primul rând că și producător mobil de macarale ). Că și notă specială este bine de reținut că macaralele Liebherr încă dețin primul loc în lume la cele mai mari macarale mobile construite vreodată ( practic ei cam dau tonul în acest domeniu )!
Cât despre frigiderele Liebherr trebuie reținut că la ei în Germania sunt printre cele mai bune.

| relian a răspuns (pentru Pitbull27):

Eu am intrebat despre ce diferenta vorbesti tu.Nu sa vii sa imi faci reclama la nu stiu ce firma din Germania, ca is mondiali, ca bla bla vraja marii.
Tu cauti un raspuns, ori faci reclama cuiva? Asa sa aflu cei cu firma aia, stai linistit ca nu-s handicapat, te asigur, ma pricep mai bine ca tine sa caut o informatie pe netu asta mare.

Dar daca tot ai bagat textele alea, uite aia mari mondiali, eu nu i-am vazut pe aici prin SUA, nu am vazut urma de frigider cu numele asta laughing despre ce nivele mondiale vorbesti tu?

Macarale la fel, nu am vazut urma de brandul asta in toata SUA.
Bine de or fi prin Africa, Asia, tot ce se poate, aia tot mondiali sunt.
Eu sincer nu am auzit macar vreodata de marca asta de frigidere, si ca un facut cu asta ma ocup pe aici, cu aer conditionat, refrigeration etc.

Poate or fi in alte domenii, ma refer sa faca aparatura de asta pentru alte domenii, decat chestii pentru omu de rind.
Bosch da e aici peste tot, de la scule, electrocasnice, module electronice etc, dar ce spui tu nu am auzit macar.

Daca in Germania is coitate ca cele mai bune, o fi, dar asta nu trebuie sa o spui tu sau guvernul german, lasa sa o spuna oamenii.
Nu cred ca toti germanii cumpara frigidere Liebherr, sa fim seriosi, pe apriu ca is alte marci si acolo mai vindute si mai apreciate decat ce arati tu.

Pe de alta parte cei care fac frigidere, doar pun ceva pioese gramada laughing compresoare, motoare, si alte piese le fac aceleasi fabrici de la care cumpara toti acesti producatori de frigidere.

Asta ca idee sa stii si tu cam cei ala un frigider.Ei fac doar designu acelui frigider, carcasa, restul de piese is facute de alte fabrici, de alte firme.

Acelasi compresor este folosit de toate brandurile de frigidere, motoare, ventilatoare, la fel.
Restu e reclama, pistol cu apa, sa creada naivu ca el are OZN si vecinu are caruta laughing

Acum sa revenim la tine, pana la urma ce voiai sa stii mai exact?

Eu aia am intrebat, ce anume vrei sa stii, despfre ce diferente e vorba, pentnru ca din intrebare nu se intelege ce anume doresti sa stii.

| Pitbull27 a răspuns (pentru Pitbull27):

Eu nu fac reclamă absolut nimănui ( și nici nu am produse Liebherr "în dotare".
Dacă asta ai înțeles tu în răspunsul meu este numai greșeala ta, pentru că eu am dat un răspuns la afirmația ta precum că nu ai auzit de această marcă!
Te rog foarte frumos să mă scuzi pentru că am încercat să te învăț ( fără aroganța de care dai tu dovadă ), un pic despre această marcă Liebherr!

P.S: Îți doresc un weekend cât mai plăcut!

https://tdiesel.ru/......-mire.html

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Liebherr

| gabicoo a răspuns:

Liebherr e marcă renumită la fel și Bosch. Despre Liebherr am auzit lucruri bune - eu nu am așa ceva. Bosch recomand doar dacă este fabricat în Germania sau Polonia - la noi se aduc doar din Turcia deci pas.