| Maria_popa a întrebat:

Am la poarta casei un liliac, planta si e foarte mare. Cand as putea sa o tund, sa ii fac o toaletare? Cum anume trebuie sa o fac? Nu vreau sa o tai si apoi sa omor planta.

1 răspuns:
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Daca are mai putin de 2 m inseamna ca nu a ajuns la maturitate si singura chestie pe care i-o poti face este sa elimini florile ofilite.
Daca are mai mult de 2m trebuie sa tai ramurile care au diamentrul mai mare de 5 cm. Momentul prielnic este dupa ce florile s-au ofilit. Fiindca planta începe imediat producția de muguri pentru anul următor.
Incepi cu ramurile moarte sau bolnave si continui cu cele foarte subtiri care crezi ca nu se vor dezvolta.
Daca liliacul este batran deja si arata ca un copac si mai infloreste doar in partea superioara a coroanei trebuie sa iei o treime din ramurile groase in fiecare primavara timp de 3 ani.
Succes!