Întrebare recomandată | PringAloe a întrebat:

Am mai multe intrebari sa va pun.
Stiti niste filtre bune pentru apa potabila?(am put forat)
Voiam sa va intreb, la filtre cu cat micronii sunt mai multi gen 100 cu atat e un filtru mai bun? Sau cu cat micronii sunt mai mici gen 20?

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Cu cat micronii sunt mai multi cu atat poti sa produci mai multa apa potabila mai repede

cu cat micronii sunt mai "mici" cu atat retin particule mai mici si apa e mai potabila

AMBELE AFIRMATII SUNT GRESITE... DIN DOUA MOTIVE CRASE!

1. micronii sunt o unitate de masura, a mia parte din milimetru, NU SUNT NICI MAI MICI, NICI MAI MARI... PUNCT
https://ro.wikipedia.org/wiki/Micrometru_(unitate)

2. daca reusesti sa filtrezi apa de absolut tot, tot, obtii apa distilata (NU conteaza ca nu e fiarta si condensata, continutul e acelasi) care e buna o perioada, dupa care iti face rau, pentru ca apa potabila contine si niste saruri minerale, care daca lipsesc intai iti e bine pentru ca te cureti de toxine, dupa care iti e rau si poti chiar sa mori (cauta pe google, eu am cautat cand m-am intrebat relativ la asta)

| Panamax a răspuns:

Cu cat sunt mai putini este mai bine.Adica filtreaza microorganisme, oua de limbrici, impuritati etc.
Pana la apa distilata a lui bizon95 este cale lunga.

| iwefgOficiall a răspuns:

Cu cat micronii sunt mai mici cu atat este mai bun filtrul!