| Bulucisorin20 a întrebat:

Am montat din greșeală bornele invers la un ups pentru centrala termică și s-a ars... Întrebarea mea este mai se poate repara sau e bun de aruncat?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ori a intrat in protectie ori s-a ars vreo siguranță, pitin probabil ca o inversare de polaritate sa il faca ireparabil.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai cumparat un UPS ieftin, de calitate slaba, care nu are nici macar o protectie minima impotriva alimentarii inverse (o simpla dioda, cu pret sub 1 euro). tongue
O asemeea protectie se putea monta si ulterior, dar nici instalatorul nu s-a priceput.
Rezultatul: probabil va trebui sa-ti cumperi un UPS nou (daca nu gasesti un electronist bun, care sa-l repare si sa monteze si o protectie! ).

| Bulucisorin20 explică (pentru Bula):

L-am băgat în priză dimineață și s-a aprins.E posibil să nu se fi ars și să funcționeze și la baterie?

| Bula a răspuns (pentru Bulucisorin20):

Pe aterie sunt alte circuite.
Doar verificat (si depanat) de un electronist se poate stabili exact starea si modul de rezolvare.

Pentru a mentine in viata o centrala termica, se poate folosi si un UPS cu putere relativ mica (peste 50W) sau chiar o baterie conectata in centrala (electronistul de intretinere al centralei stie cum).

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

S-a dus partea de inverter din UPS. Ireparabil. Trebuie să cumperi altul.